k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer

Vytloukání klínu klínem

26. 3. 2008 (před 15 lety) — k47 (CC by-nc-sa)

Dneska, když jsem se díval na poslední epizodu Family Guy, napadlo mě něco ve stylu: Obětujte všechno pro pokrok!. Bylo to v okamžiku, kdy je Peter Griffin po mrtvici a má ochrnutou polovinu těla a shodou náhod objeví centrum výzkumu kmenových buněk, zajde tam a za pět minut vychází ven úplně v pořádku. Okomentuje to slovy: Proč tohle nefinancujeme?. Vím, že je to absurdní nadsázka, ale iniciovala zábavnou kaskádu.

Tak předně výzkum kmenových buněk probíhá v mnoha zemích včetně naší republiky, ale někde s tím mají jakési etické problémy. Je pravda, že kmenové buňky se získávají z lidských embryí a tímto procesem se embryo zabije, ale stejně jde o nevyužitá embrya určená k likvidaci, takže vlastně žádná škoda nevzniká.

Přesto to někteří lidé vnímají jako nepřekonatelný prohřešek. Problémy s „vraždami nenarozených dětí“ mají třeba v USA nebo v Itálii, kde se restrikce provedli na nátlak papeže (Nepřipadá vám také, že církve a jakékoli náboženství je v současnosti největší brzda pokroku? Mě ano.). A přitom má léčba pomocí kmenových budoucnost a jeví se jako fantastická léčebná metoda, která si v budoucnosti dokáže poradit (nebo alespoň pomoci) s nádory, rakovinou, roztroušenou sklerózou, leukémiemi, cukrovkou, ochrnutím, Parkinsonovou chorobou a jinými velice závažnými degenerativními onemocněními mozku.

Pěkný seznam, co říkáte? Jenomže ničeho z toho se vůbec nemusíme dočkat, protože někdo bude lamentovat nad tím, že zabíjíme v zárodku tisíce možných životů. Bla bla bla! Koho zajímají nějaká embrya a potenciální něco? My, na rozdíl od buněčných nálevů ve zkumavkách, žijeme teď a chceme žít pokud možno ještě nějakou, pokud možno co nejdelší, dobu.

A právě teď se dostávám zpátky na začátek, kdy jsem psal Obětujte všechno pro pokrok! a musím říct, že to myslím zatraceně vážně. Obětujte několik nepravděpodobných životů kvůli mnoha docela reálným životům. Obětujte všechno pro pokrok a který ve výsledku pomůže kolektivu, nenechte se brzdit morálkou nebo etikou. S dogmaty některých náboženskými skupin se můžeme rovnou transfernout do středověku (věřili byste tomu? oni chtěli ve školách učit o stvoření jako o rovnocenné alternativě k evoluční teorii?!). Ne, to nesmíme dopustit. Všude kolem nás bují třetí tisíciletí, ale naše životy (a když né naše, tak aspoň životy milionů jiných) jsou ovládány nebo alespoň ovlivňovány náboženstvím, které patří někam do starověku.


Někde jsem slyšel nebo četl názor jednoho vědce, který byl snad genetikem nebo něčím podobným a rozebíral morální a etická dilemata spojená s klonováním lidí. A také řekl něco ve stylu, že oni se do toho nepustí, ale po nich přijdou jiní, kteří se s tím nebudou párat. A to je další nezvratná pravda… Když konkrétního cíle nedosáhneme my, po nás přijdou další, kteří se nenechají zastrašit a historie mi dává za pravdu: zatím vždycky vyhrála věda proti pavědám.

Já se tady pohybuji po docela tenkém ledě: hlásám abychom se zbavili určité dávky lidskosti a humanismu, abychom nebyli brzděni v rozletu. Nahrazuji neurčité atributy, díky kterým se považujeme za lidské bytosti, měřitelnými veličinami. Jde mi o celkovou efektivitu, ale to nejde zadarmo, balancujeme na miskách vah, vždycky je něco za něco.


Na konec bych snad už jenom dodal: Pravdu má ve většině případů člověk, který sedí u částicového urychlovače, má doktorát z fyziky a k ruce obrovský výpočetní grid, než člověk, který jenom zmateně máchá biblí nad hlavou. Ano, správně, já jsem v podstatě věřící – věřím vědě.


—kaja47 (pokrokový & nevěřící)

PS: Jestli se někdo cítí uražen, tak ať laskavě vypadne. Tahle internetová lokalita není pro něj.


10. 2. 2008 + 26.3.2008

píše k47, ascii@k47.cz