k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer

Nám vládne král, má jméno Heroin...

24. 9. 2007 (před 15 lety) — k47 (CC by-nc-sa)

Svět se začal točit rychleji od té doby, co jsem se začal více účastnit dění na SASPI (sdružení amatérských spisovatelů). Je to server plný grafomanů, spisovatelů-závisláků, literárních sabotérů a jiných lidí, kteří vzali do ruky pero a začali s ním zabíjet. Smečka šestnácti set autorů, vytvořila téměř deset tisíc děl prózy a poezie, což je samo o sobě hezké a chválihodné, ale není to to hlavní zlato, které teče žilami SASPI. Skutečná síla spočívá v komunitě, která tam vznikla. Krásu a sílu komunit jsem poprvé pochopil, když jsem se začal zajímat o svobodný software. Stovky lidí jsou schopni vytvořit ohromná díla a neuvěřitelné zázraky. Komunita, to je heslo dne.

Na SASPI vznikla autorská komunita, ve které je opravdu radost pobýt a tvořit. Sice musí být každé vložené dílo schváleno redakcí a to může trvat několik dní, ale pak má veškerý „servis“, který si člověk může přát. Ostatní čtou a komentují. Autor dostává odezvu, která je (světe div se) někdy i konstruktivní a to dost pomáhá v dalším uměleckém tápání. Pak jsou tam různé jiné kratochvíle, jako třeba workshopy na zadaná témata nebo extrašílená rychlovka, která má velice jednoduchá pravidla: zadané téma, 24 hodin času a limit 777 slov.

Jak jsem řekl: svět se točí rychleji. A nálada v tohle prostředí nutí člověka něco dělat, něco vytvářet, vyjadřovat se. Od doby, co jsem na SASPI jsem zase začal víc psát…

PS: Ale pořád píšu zatraceně málo a místo nějaké kreativní práce spíš mrhám čas.

—kaja47 (autor poháněný šílenstvím)

17. září 2007 + 24. září 2007

píše k47, ascii@k47.cz