k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer

Inspirace - jak vznikala povídka *Jak se kalila ocel*

Úplný prvopočátek této povídky je nutno hledat před mnoha lety, kdy jsem si na papír napsal hrubý náčrt budoucí povídky. Psalo se tam toto

Povídka třeba Jak se kalila ocel

v televizi běží živě testování nového motoru české výroby, který recykluje zplodiny a využívá je jako palivo, funguje skoro se 100% účinností, v televizi hlásí, že už téměř 5 dní jezdí bez přestávky. Nadšení (asi to bude podvod)

další dějová linka – lidská troska. Po 8 letech skoro vrcholového sportu je onen člověk zničen, bolí ho klouby, křeče svalů, nervové problémy

kontrast dokonalého a neuhonitelného stroje X zničený sportovec

Tak tahle črta v mém archivu ležela několik let než se dočkala rozpracování. Ale jak vznikla? Ústřední motiv – revoluční auto – pravděpodobně vznikl na základě jakéhosi filmu, kde také probíhala podobná fikce, auto – perpetuum mobile jezdilo po silnicích zešikma ozářených večerním sluncem (tento výjev si pamatuji zcela přesně). Název je totožný s jakýmsi budovatelským románem, kde mladí úderníci pracují a budují (Což jsem se dozvěděl z jedné vědomostní soutěže.). Podoba to není úmyslná, název se mi zkrátka líbil a použil jsem ho taky proto, že vyvolává určitý technický dojem. A nakonec – sportovec, který je po 8mi letech sportu napadrť, je inspirován kamarádem Liborem, známým pod přezdívkou Biatec, který dělal 8let TaeKwonDo a taky byl celkem zmožen, ale ne zas tak moc. A proto se postava desetibojaře jmenuje Dali, tedy zkráceně Dalibor. Prav je nejspíš zkráceně Pravoslav, ale nemá to hlubší význam. Snad jenom ten, aby to znělo podobně jako Dali, tedy zkráceně.

Kratičká poznámka vznikla a válela se v archivu dokud jsem nedostal impuls k dopsání.

Tím impulsem byl jeden film (nevím jak se jmenoval), kde jsou dvě kamarádky, které zradí jejich partneři a kdesi cosi. Nějak jsem se k tomu náhodou (omylem) dostal, shlédl to a vyměnil hrdinky za Karinu a Dianu (Jména se s filmem neshodovala, ale Karina se jmenoval profesorka angličtiny na naší škole, tak odtud toto jméno; Diana padla náhodou.) a příběh v hlavě dál rozvíjel (pasáž, kde Diana povídá o svém studiu medicíny a francouzskému příteli je z toho filmu nehorázně obšlehnutá). A pak jsem vyhrabal ten náčrt povídky (pravděpodobně úmyslně) a zakomponoval to do sebe.

Bar Utopia není novinkou této povídky, ale v hlavě ho nosím už hodně dlouho. Vyskytuje se v několika jiných rozepsaných povídkách, které prakticky nemají šanci na dokončení. Dokonce má svůj protějšek, bar Black Death.

Dali a Prav – k této dvojici závodník – trenér mě inspirovala povídka Zdeňka Volného Neděle na prodej.

Sonda: tu jsem vymyslel až pro potřebu povídky převážit revoluční motor jinou senzací.

Vztah Karina – Diana pochází z mého milovaného Linchova filmu Mulholland Drive.

A na konci je vlak, protože vlaky obdivuji a v době, kdy jsem to psal bylo všude plno Pendolina (při korektuře v srpnu 2006 byl obyčejný vlak vyměněn za magnetický, protože ten se může rychlosti mach 3 aspoň trochu přiblížit).

To je všechno, každá povídka má svůj dlouhý a spletitý příběh, který stojí za povšimnutí.

Pár poznámek:

Stejně tak bylo při korektuře v srpnu 2006 změněn počet ujetých kilometrů z náhodně vybraného čísla 8097 na 8128, které má několik zvláštních matematických vlastností.

Postavy Karina (Řezáčová) a Diana jsem později použil do konceptu Epizod. Jsou to lesbičky, ale neshodují se s touhle Karinou a Dianou

píše k47, ascii@k47.cz