k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Wyhledawacz - elektronické knihy a audioknihy

24. 9. 2010 (před 12 lety) — k47 (CC by-nc-sa)
CC by-nc-nd (via)

Řeknu to stručně: S Wyhledawaczem se pořád něco děje.


Největší novinkou posledních dnů je specializované hledání elektronických knih a audio-knih v češtině i cizích jazycích a to ze stoprocentně legálních zdrojů. Wyhledawacz prohledává největší zdroje českých knih zdarma jako jsou například palmknihy.cz nebo xbook.cz + mnoho zahraničních jako je projekt Gutenberg nebo Google Books. V budoucnu bych chtěl ještě přidat obsah projektu LibriVox – tisíce audioknih vytvářených komunitou.

Další malou, ale příjemnou novinkou je slučování jednotlivých částí archivu pěkně k sobě.

Ale kromě toho pracuji na několika dalších funkcích, z nichž většina zatím není aktivní. Hodně jsem experimentoval se sémantickým hledáním, tedy rozpoznáním toho, co uživatel hledá, abych mu mohl nabídnout relevantní výsledky

V současnosti Wyhledawacz umí hledat na 40 serverech, ale jenom několik se skutečně používá. Mohl bych všechny aktivovat, ale jednak by to zvedlo dobu odezvy stránek a pak by to taky značně snížilo přehlednost. Pokud by se nějak chytře podařilo vyřešit tyhle problémy, pár dalších bych klidně přidal.


Před nějakou dobou Wyhledawacz zažil dvoudenní výpadek, za který mohla částečně jeho obrovská oblíbenost (ehm, ehm) a pak hlavně Google.

Problém byl v kešování. Aby byly opakované dotazy rychlejší, Wyhledawacz si dočasně ukládá výsledky hledání. A právě v době výpadku Google dostal nápad, že by bylo skvělé Wyhledawacz zasypávat tisícovkami dotazů denně. Každý výsledek se uložil na později. Všechno fungovalo až do chvíle, kdy disk webserveru explodoval. Chtěl jsem říct přeplnil. Náprava zabrala 16 vteřin čistého času, kdy jsem Googlu vysvětlil, kam nemá lézt. Takže asi tak.


A ještě: pokud z jakéhokoli důvodu chcete vyjádřit nehynoucí díky Wyhledawaczi, existuje mnoho způsobů jak tak učinit: hlaste chyby, hlaste, když se něco rozbije, pište nápady, co by se dalo vylepšit a hlavně šiřte povědomí o Wyhledawaczi. Když se o něm bude vědět a bude se používat, můj život bude mít aspoň nějaký smysl. Děkuji.

píše k47, ascii@k47.cz