k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Groovy Stripbot

25. 11. 2009 (před 13 lety) — k47 (CC by-nc-sa)

Stripbot je můj dávný výtvor – twitterový robot, který už 8 měsíců potajmu tweetuje o nově publikovaných stripech z Čech i ze světa a shodou náhod je naprogramovaný v jazyku Groovy. Proto Groovy Stripbot.


Mám rád stripy. O tom žádná. Vždyť už jsem taky několik stovek (více méně tragikomických) stripů vytvořil. Miluji kompaktní formát vyprávění, komprimované příběhy, které se musí vejít do několika málo panelů. Čím jsou absurdnější a svéráznější, tím lépe.

Na druhou stranu taky rád programuji a už dlouho mě lákal jazyk Groovy, který vychází z Javy (a běží na JVM), ale navíc obsahuje některé finesy a syntaktický cukr (uzávěry, duck typing, nové + přetížitelné operátory), který jsem obdivoval v Ruby, s nímž jsem koketoval několik měsíců nazpátek a jehož elegance mě okouzlila. Bohužel jsem neměl čas a důvod, abych se s Ruby seznámil nějak více. Stejný osud donedávna stíhal také Groovy.

Ale když jsem onemocněl a celé dny jsem se válel v posteli, pustil jsem si několik podcastů o Groovy a dostal jsem chuť v tomto jazyku něco vytvořit.

+++

Už nějakou dobu jsem přemýšlel, že bych udělal stránky, které by agregovaly RSS kanály stripů a fungovaly by tedy jako rozcestník po všem, co vyšlo ve světě stripů a web-komiksů. Podnikl jsem nějaké kroky v této záležitosti, ale později jsem celou věc uložil k ledu. Ale nápad jsem zanesl do dlouhodobého TODO listu a tam zůstal dlouhou dobu nepovšimnut.

Až do teď.

Právě v jazyku Goroovy jsem napsal Stripbota, což je vlastně jednoduchý skript, který běží u mě na počítači a každou hodinu zkontroluje vybrané RSS kanály. Když najde, že se tam něco změnilo, updatuje svůj twitter status. Jednoduché.

A k čemu je to <sem vložte libovolnou nadávku> dobré?

No, můžete začít stripbota folowovat nebo odebírat RSS kanál jeho twitter účtu a být pravidelně a včas informováni o novinkách ve světě převážně českých stripů. Jednak to a pak se mi taky líbí představa, že se automaticky generovaný obsah tváří, jako kdyby ho napsal živý člověk. Skoro.

+++

A když už jsem v tom, musím podotknout, že je docela škoda, že vychází jenom málo originálních českých stripů. Když nepočítám svoje pokusy na tomto poli (669mrtvý fel.log), pak zbývá Bugemos, MaFian liFe (už umřel), Kuře (bez RSS), Balónek, Komiks na IT biz, Bezejmenný hrdina (nepravidelně), Opice a zajíc (zase začal vycházet), anjel (bez RSS), šermířský stripMr. Nobody.

No dobře, zas tak málo jich není, ale některé z nich vycházejí každý týden, jiné zcela nepravidelně, další už skončily a spousta z nich bohužel nemá RSS kanál, což je převeliká škoda a znamená to, že se daný nedostane do stripbota.

Pak je na internetech ještě fůra uživatelsky generovaných stripů (např: „http://comix.spaceport.cz/“), ale ty nelze brát vážně. Jednak proto, že jich je neuvěřitelně mnoho a pak taky, že jejich kvalita je většinou kolísavá.


Update: kompletní zdroják zde.

píše k47, ascii@k47.cz