k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer

Konzolové aplikace: DevTodo

Mám rád jednoduché věci a DevTodo je zatraceně jednoduchá linuxová konzolová aplikace, která spravuje seznam pracovních úkolů.

Jak je u Unixu zvykem, dělá tuto jednu věc a nic dalšího. Udržuje stromový seznam úkolů a podúkolů. Úkoly je možné přidávat, měnit, mazat, prohlašovat za ukončené a nastavovat jim určitou prioritu. A to je všechno. Neumí nic víc ani nic míň. Navíc nemá žádné rozhraní – ani grafické, ani ncurses. Je dokonce tak jednoduchá, že ani neumožňuje nastavit termíny splnění úkolů (což je trochu škoda). Je to jenom prostý jednoduchý seznam kroků, které někdo musí udělat. Nemá žádné automatické oznamování a je na samotném člověku, aby se jím řídil.

Ale i tak může být velice užitečný.


DevTodo (jako můj první todo list) mi pomohl hned dvěma způsoby. Jednak se díky němu zredukoval počet míst, kam si píšu drobné poznámky, na jedno jediné a nemusím tedy ztrácet čas hledáním, kam jsem založil ten zatracenej papírek nebo vzpomínáním, co mě to jenom napadlo a můžu ten čas promrhat zcela novými inovativními způsoby. Druhá věc, která mi pomáhá opravdu hodně a došlo mi to až po nějaké chvíli používání DevTodo, je prostá skutečnost, že si plánovanou činnost velice podrobně a strukturovaně rozepíšu do bodů na jednoduché úkoly. Jednak je pochopitelně radost si odškrtávat splněné body, ale hlavně: člověk se podívá do seznamu a vybere si jeden úkol a na ten se plně soustředí a neřeší nic okolo, protože cíl má jasně definovaný, tak k němu směřuje. Pak ho odfajfkuje a jede se dál. Předtím jsem spoustu času ztratil tím, že jsem bloumal po projektu a nevěděl jsem kde začít, kde skončit kam směřovat a kam dřív skočit, pracoval jsem na několika místech najednou a přebíhal od problému do problému. Když se úkol rozloží na malé atomické podúkoly, které se postupně plní, práce osýpá mnohem rychleji a efektivněji.

Tento postup samozřejmě nemusí fungovat univerzálně pro všechny, ale u mě začal pracovat s příchodem DevTodo. Ale samozřejmě to neřeší problém číslo jedna: nechuť se do něčeho vůbec pustit.

Ovládání je jednoduché:

todo
vypíše aktivní úkoly
todo +
vypíše úkoly do hloubky
todo <číslo>
vyppíše daný úkol včetně podúkolů
tda <úkol>
přidá nový úkol
tda -g<číslo> <úkol>
přidá podúkol
tdd <císlo>
označí úkol jako splněný

Více poradí man todo.


Domovská stránka programu

//DevTodo// určitě bude k dispozici v repozitářích vaší distribuce takže všechno vyřeší apt-get install devtodo, yum install devtodo nebo obdobný příkaz.

píše k47, ascii@k47.cz