Věci počítačové, chov tučnáků, Quake 3 po deseti letech a gaučové databáze
Dneska se ani slovem nezmíním o povídkách, psaní nebo o chystané Terminalitě, ale zato budu dlouho a nesoustavně mluvit o všech těch věcech, které jsem zmínil v nadpise.
Provedl jsem malou softwarovou rošádu na svém počítači. Používám Linux, konkrétně Ubuntu (důvod: zdarma posílali instalační CD, tak jsem si taky o jedno řekl), konkrétně prostředí Gnome. Dlouhou dobu mi chyběl nějaký dock, kam bych si nastrkal ikonky nejpoužívanějších programů/složek/dokumentů a měl bych je na dosah ruky. Hledal jsem dlouho, ale nakonec jsem objevil aplikaci Gnome-do, která jednak zastane funkci docku, ale také funguje jako velice chytrý spouštěč aplikací, twitterovač hledač souborů, záložek a všeho možného. A to prosím jenom prostřednictvím klávesnice. Co tenhle švýcarský nožík umí se můžete dočíst v článku na rootu. Navíc se umí chytře skrývat, takže nepřekáží ani nezmenšuje pracovní plochu. Je zkrátka parádní. Obrázek mého současného desktopu je přiložen.

Když už mluvím o výměnách linuxových aplikací, rozhodl jsem se zbavit Yakuake. Yakuake (Yet Another Kuake) je taková ta vysouvací konzole, podobná jako se vyskytla třeba v Quake 3: Arena (o Q3 bude řeč později). Zkrátka je schovaná, při stisku klávesové zkratky se vysune a čeká na to svoje rm -rf /
. Vtip je v tom, že když se schová, tak nepřekáží, ale je vždycky po ruce. Yakuake má jenom tu nevýhodu, že jde o součást prostředí KDE. Hledal jsem tedy alternativu ze světa Gnome/GTK+ a našel jsem hned dvě: Tilda a Guake. Fungují víceméně stejně, ale Tilda podporuje průhlednost pozadí, takže souboj vyhrála.
Dále by to chtělo něco proti zapomnětlivosti, nějaký pořádný ToDo list. Už dlouhou dobu používám jednoduchou konzolovou aplikaci DevTodo, která sice dobře slouží svému účelu, ale – jak to říct – je až moc jednoduchá. Hledám nějakou lepší alternativu a stále nenacházím. Poraďte.

A když budete v tom radění, určitě vyzkoušejte Quake live. Je to sice jenom stará dobrá (vylepšená) Quake 3: Arena, ale běží přímo v prohlížeči. Takže se stačí zaregistrovat, kliknout na play now, stáhne se něco dat a už hrajete. Nedávno byla zprovozněna linuxová verze, tak jsem to zkrátka zkusil a připadalo mi, jako kdybych se vrátil do hektických bitev roku 1999. Dýchla na mě nostalgie.
Protože Q3 už má nějaký ten rok za sebou, bude poběží na všech počítačů, počínaje notebooky s integrovanou grafickou kartou (na mém funguje jako víno a to tam mám nějakou hrůzu od ATI). Jediná nevýhoda je, že nefunguje v Opeře, ale co. Spusťte Firefox a jděte do toho.
Pro ty, koho zajímá, co právě teď zajímá mě, tak vězte, že pronikám do nerelační databáze CouchDB. Zpočátku jsem relační databáze neměl rád, pak jsem je začal milovat a teď mi tato dokumentově orientovaná databáze ničí ideály. V nás relačních lidi všechno, co nemá pevně definované schéma, nezaručuje konzistenci a není v n-té normální formě, vzbuzuje obavy. Každopádně CouchDB vypadá zajímavě a je vytvořená za cílem vysoké dostupnosti a je přímo cílena na webové aplikace: komunikuje se s ní pomocí HTTP, JSONu a javasriptu.
Na konec nalepím ještě dva stripy, abych se konečně zbavil starých zásob. Strip číslo 669.284 je bohužel ze života a následující 669.285 je o konci veškerého života na zemi. Myslím, že se pěkně doplňují.

