Technologické okýnko
bych si udržel přehled o tom, kde jinde se válí ty moje cancy. – vylepšeno hlasování líbí/nelíbí, které umožňuje napsat nějaký ten feedback v případě, že se daný článek nelíbí (vychází z Dentova článku Kultura nesouhlasu – skryté odkazy na postavy – možná že jste už zaznamenali, že se u povídek evidují postavy, které v ní vystupují. Jestli ne, pak to nevadí, protože to a) není vůbec důležité a b) ještě nejsou zaevidovány u všech povídek. Tak teď (vlastně už dlouho, ale doteď jsem se o tom ani slovem nezmínil) se ze všech výskytů jmen postav v povídkách stávají nenápadné odkazy na stránku dané figury. Může to být zajímavá informace, ale když nechápete o co tady jde, prostě si myslete, že jsem původní zprávu dobře zakódoval a nechte to plavat. – optimalizace. I když k47čka není (datově) nijak gigantická, přesto obsahuje nějaká místa, která se zpracovávala pomalu. Právě proto jsem se na internetech podíval na pár přednášek o MySQL a jeho optimalizaci, abych získal nějaký náhled a pak jsem provedl několik menších optimalizací napříč celými stránkami a několik velkých. Největšího zrychlení doznala stránka stripů, jejíž zpracování je na mém stoji 75× rychlejší (stačilo převést sub-dotazy na joiny a bylo vystaráno). Navíc seznamy (tvorba, obsah a jejich podseznamy) díky nahrazení nedeterministických funkcí now() nebo curdate() napevno vkládanými datumy, mohou používat query cache, která je konkrétně tomto případě víc jak 50× rychlejší. – po nějakou dobu (asi dva dny) se přestaly zobrazovat všechny články, fixnuto (proč jste nic neřekli?) – u novinek se ukazují náhledy stripů a případných jiných obrázků v článcích. – odteď můžete odebírat RSS kanál komantářů každého článku zvlášť – doplnil jsem možnost zasílání novinek na email. Zatím šlo odebírat novinky jenom přes RSS kanál, což dokonce i pár odvážlivců dělá. Ale ne každý člověk na internetech používá čtečku nebo je pro něj zkrátka pohodlnější se dozvídat všechno přes email, tak pro něj je tady tahle nová věc, kterou zajišťuje FeedBurner. – nahoře jsem doplnil nová skrytá menu, která vyskočí, když myší přejedete přes servisní šachtu, odkazowacz, ikonku RSS nebo dopisu. Tyto vyskakovací menu zaá) šetří místo, zabé) jsou krásně animované zacé) jsou možná až moc dobře skryté. Kdo o nich věděl před touhle aktualizací zaslouží si lahodný dort.
A to je možná všechno.
Někoho by možná mohlo napadnout, že bych mohl uvolnit redakční systém, který pohání k47čku, a vydat ho jako open-source. Stejně jako to udělal Tomáš Dlouhý se svým blogem. Odpověď zní: to se nikdy nestane. Důvodů je hned několik: Zaprvé se mi nechce, což je důvod zcela ultimátní. Dále pak je tento red-sys příliš spjatý s k47čkou a aby ho bylo šlo snadno používat i někde jinde, bylo by potřeba udělat ještě hodně práce (některé věci řeším tak, že přímo hrábnu do konfigurace nebo do databáze, protože je to mnohem snadnější než si vytvářet nějakou pěknou administraci). A nakonec existuje spoustu jiných hotových řešení.
Jinak systém k47čky není žádný drobeček. Vlastní programový kód má 1,7MB, všechny používané knihovny mají 18,6MB (z toho Nette zabírá asi 700kB a Zend, který používám akorát ke generování RSS, má 17MB) a v databázi je 50 tabulek a 8 pohledů (do čehož se počítá i fel.log).
Odpověď číslo dvě zní: možná se to stane, ale bude to za hodně dlouho, za tisíc let, až skončí doba ledová nebo prostě jednou až se definitivně zblázním. Ale otázka zní: komu by se to hodilo. Kdo chce může nasadit Wordpress s miliardou pluginů a má vystaráno a nemusí nepachtit se s tou mojí věcí. Abych použil přirovnání: zaběhnuté red-systémy jsou jako krásné nové silniční kolo s uhlíkovým rámem – lehké, krásné, jede jako blázen. Kdežto systém k47čky se podobá sáňkám, ke kterým někdo přivázal raketový motor – můžou jet mnohem rychleji, můžou, ale pořád to jsou jenom sáňky, panebože.
Ještě jedna zpráva, která mě mile překvapila: na blogu blog.webnaklic.com jsem se našel. Tedy autor uvádí k47čku jako doporučenou četbu. Skoro se červenám.