k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Svobodu hudbě!

3. 7. 2008 (před 14 lety) — k47 (CC by-nc-sa)

Víte, co se stalo ve Švédsku, kde shodou náhod sídlí kapela Machinae Supremacy nebo PirateBay, jehož členové se čtyři a půl roku vysmívali intelektuálnímu vlastnictví a za žádných okolností se nenechali zastrašit? Ve Švédsku začal platit zákon, který dovoluje zachytávat a zaznamenávat veškerou internetovou komunikaci, která překročí hranici Švédska. A vězte, že o chytání teorristů tady ani náhodou nepůjde. V důsledku tohoto zákona torrentové trackery houfně zavádějí šifrování přenosů, aby nemohly být sledovány. Když jsem to četl, bylo mi smutno, protože internet – tedy síť, která se narodila zcela svobodná je nyní všelijak omezována a monitorována (viz. třeba nedávné blokování stránek Vodafonem) a to všechno hlavně proto, aby určitým molochům zábavního průmyslu neunikaly zisky.

Ale zase mě nesmírně potěšila druhá část té zprávy, kdy isoHunt uzavřel dohodu se serverem Jamendo (ten soustřeďuje svobodnou hudbu pod licencí Creative Commons), že bude indexovat a distribuovat přes torrenty všechny alba z Jamenda. To mi přišlo nesmírně zajímavé, protože největší piráti na světě (ale neházejte vinu na protokol, vinu nesou sdílející uživatelé, protože vlastnictví metadat není nelegální) se stávají šiřiteli svobodné kultury. Pa-rá-da.

A právě v důsledku této zprávy jsem se dostal k serveru Jamendo, kde jsem zakrátko našel skupinu Pornophonique, jejíž album 8-bit lagerfeuer mě tak vzalo, že jsem měl při poslechu slzy v očích (naposledy se mnou takhle zamával – aspoň pokud si dobře pamatuju – Arcade od MaSu). O čem tihle dva Němci zpívají jasně naznačují už pouhé názvy písniček: Sad robot, Take me to the bonuslevel because i need an extralife, Lemmings in love, Space invaders, I want to be a machine, 1/2 player game, Game over, Rock'n'roll hall of fame. Nepochybujte, že jde o těžké osmibitovosti, ale moderní a překvapivé – přesně takové jaké je mám rád.

Tak mě napadá, že bych o tom mohl napsat článek, kdo ví.

A aby se neřeklo, že jsem jenom kecal a nic nedal do plénu, hodím psů kost 669.191, která je uvolněna pod licencí Creative Commons by-nc-nd.

PS: už jste poslali týmu stojícímu za vaším oblíbeným prohlížečem dort?

píše k47, ascii@k47.cz