k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Sny o mechanických ovečkách

— k47 (CC by-nc-sa)

Je čas na rychlý brain dump.

Mimochodem, kdyby se někdo pozastavil nad tím, co vlastně pojmem braindump myslím, tak vězte, že většinou jde o rekapitulaci různých věcí, které se mi poslední dobou prohnaly hlavou, Twitterem, falešnými Twittery a tak podobně.)

  1. Nedávno jsem na internetech zakopl o dokument věnovaný Philipu K. Dickovi a upřímně jsem dostal strach začíst se do jeho knih. Nebo spíš strach i chuť zároveň. Z ukázek a rozhovorů ve zmíněném pořadu bylo jasně patrné, že světy jeho knih jsou skličující, ale zároveň zvláštním způsobem přitažlivé a vynalézavé. A to říkám i když jsem do jeho díla mohl nahlédnout jenom skrz film A Scanner Darkly (Temný obraz), který byl natočený podle jeho knihy.
    On byl skutečně zbité zvíře – paranoidní schizofrenik a navíc feťák.
    Následující noci se mi pak zdál sen o mechanických ovečkách, neuvěřitelně komplikovaný a takovou tou snovou děsivostí protkaný sen, který měl mnoho různých úrovní, které se všelijak prolínaly. Byl jsem rád, když jsem se z něho mohl probudit. A to všechno vyvolala jenom zmínka jeho knihy Sní androidi o elektrických ovečkách?
    PS: Za zmínku stojí ještě rozhovor s PKD z roku 1977.
    PPS: A nějaká Dickova díla se dají najít na gutenberg.org. Hmmm, hmmm.
  2. Na světlo světa vypluly nějaké další skutečnosti o nechvalně známé a utajované mezinárodní dohodě ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement), která má být už za týden podepsaná.
    Z názvu je patrné, že má mít v hledáčku padělání zboží. Ve skutečnosti její tvůrci rezignovali na zastavení skutečného masového padělání, které má dopad na ekonomiku a může ohrozit i životy lidí (např. padělané léky). Místo toho se zaměřili na drobné pirátství a z toho vyplývající kontrolu davu.
  3. Už dlouho mám v hlavě tohle: Všichni, kteří věří v globální oteplování a všechen ten humbuk kolem skleníkového efektu, jsou v podstatě optimisté. Podle nich za klimatické změny můžeme my a tím pádem je my taky dokážeme zvrátit. Podle nich za to nemůže Slunce, v němž se každou vteřinu spálí 600 milionů tun vodíku. Proti Slunci jsme naprosto bezmocní.
  4. Konečně jsem viděl (nebo spíš protrpěl) film Nahý oběd a musím říct, že je to bída. Film má s knihou jenom pramálo společného. – a všechno sdrátovat k sobě jakýmsi dějem, který s knihou nemá vůbec nic společného.
    Pro představu: z téhle ukázky vytrhejte všechny osoby, místa a věci psané s velkým písmenem (jako např. Dr. Benway, Interzóna), přidejte některá fakta o Burroughsovi, odmyslete si všechnu autorovu genialitu a přilnavý rukopis, sdrátujte to úplně náhodným dějem a přidejte několik brouků a psacích strojů a máte to. Právě jste natočili Nahý Oběd.
  5. Už před nějakou dobou jsem začal číst Pirátské noviny (v podstatě nedlouho po jejich startu), které sympatizují s Českou pirátskou stranou a občas přinášejí zajímavé informace. Občas odkazuji na jejich články ze stalkra. Tak například překlad publikace Je copyright pro vědu pomocí nebo překážkou? Britská národní knihovna se ptá vědců a pedagogů.
  6. Bod číslo šest neexistuje.
  7. To jsme snad z 11. září všichni zešíleli?.
píše k47, ascii@k47.cz