k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Rekapitulace pětiletky wyhledawacze

— k47 (CC by-nc-sa)

Poslední dobou jsem se trochu vrtal ve wyhledawaczi, opravil jsem pár chyb, něco přidal, něco upravil a při tom pořád plánuji světlé zítřky.

Tyto novinky o wyhledawaczi průběžně píšu na svůj twitter a zprávy označuji tagem #wyhledawacz.

To je minulost a teď budoucnost:

Právě teď připravuji nové a zajímavé funkce, které budou využívat sémantická data z projektu Freebase. Ve finále bych chtěl, aby se wyhledawacz proměnil jenom z obyčejných stránek, kde se dají hledat soubory, v něco víc – aby se z něj stal stroj. Mám na mysli stav, kdy bude hledat, sám stahovat, doporučovat a sledovat, co se kde objevilo. Aby byl pohotový, všudypřítomný a užitečný. Představte si program – klienta, který vám běží doma na počítači, vy jste někde úplně jinde ve škole nebo třeba na cestách, najdete fůru souborů, které byste potřebovali stáhnout, přihlásíte se na wyhledawacz, nasypete do něj odkazy a klient u vás doma začne automaticky stahovat. A když se vrátíte domů, všechno je už připraveno. Není to nádherná představa?

Tohle všechno je možné, tohle všechno je v plánu a k této loupeži století mi poslouží právě Freebase, jejíž možnosti jsou neomezené a jediná její nevýhoda je, že má nastavený docela drsný limit, jak dlouho může položený dotaz trvat a tak komplikované a rozsáhlé dotazy často selžou. Ale i s tím se dá vypořádat.

Na něčem z mých skvělých plánů jsem už začal dělat a něco už dokonce funguje, ale ještě pořád to není dokonalé. Nicméně, až se rozhodnu, že je všechno OK, tak tyhle vymoženosti budou jen pro registrované členy, kteří mi na bibli odpřísáhnou, že vědí do čeho jdou a veškeré porušování autorského zákona je jenom jejich věc a mě se to netýká.

A jenom tak mimochodem: wyhledawacz před měsícem provedl 1600. hledání, teď se mílovými kroky blíží číslu 2000 a popularita stále stoupá.

píše k47, ascii@k47.cz