k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Post-slunovratové techno-novinky

26. 12. 2008 (před 14 lety) — k47 (CC by-nc-sa)

Koukám, že jsem jeden z mála, který nikomu nic nepřeje, žádný bohatý Ježíšky ani šťastný nový rok.

Je to tak.

Přesto: nejlepší dárek mi dal NIGGA (to není jeho pravý jméno, ale tak se tady podepisuje), který splnil všechno co dárek má mít: 1) nečkekal jsem to, 2) potěšilo & překvapilo to, 3) přišlo to mailem. Jde o audiobook Little Brother (zkuste hledat, třeba něco najdete). Za to tisíceré díky.

Ale o tom jsem nechtěl psát. Chtěl jsem psát o změnách na k47čce. Víte, je to složitý. Na jedný straně mám k noze přivázaný závaží šesti let historie těhle stránek, které se vyvíjely docela chaoticky a za druhý chci, aby obsah (kterého tu jsou asi 4 mega v textové podobě + grafika) byl co nejsrozumitelněji rozškatulkován a co nejdostupnější. Je tu spousta různých věcí, které zapadají do tří vzájemně těžko slučitelných kategorií: jednak články, které jsou buď tvorbou nebo něčím jiným, pak stripy a nakonec novinky. A teď, co je z toho nejdůležitější a jak to prezentovat? Otázky, samé otázky.

Možná by bylo nejlepší se toho historického dědictví zbavit a začít znova, protože méně je někdy více. Ale to nechci.

A proto řeším takovéhle problémy, jak to tady předělat, aby to bylo správně (přičemž správně je těžko definovatelný pojem).

Jde hlavně o novinky (které sídlí na hlavní stránce a pak v archivu). Ze začátku sloužily jenom k ohlášení, co se kde (tady) stalo, co jsem napsal, co přibylo a tak. Ale pak jsem tam časem začal přesouvat nějakou tu informační hodnotu a začal jsem se tam vykecávat a z novinek se stalo něco jako blog -tfuj velebnosti-.

A teď jak z toho ven? Co je důležitější? Obsah (články + stripy) nebo blogování (hrůza, stávám se jeden z nich) + příležitostné echo v novinkách? A jak to oddělit, spojit, podat?

Řešení, které by mohlo usnadnit orientaci ve zdejším slovním smetišti by bylo důkladné otagování všech příspěvků, pak by se tak nějak vědělo, co k čemu patří a byly by známé spojitosti a tematická podobnost třeba mezi novinkami a články.

Nejzajímavější je, že tuhle funkcionalitu jsem na k47čku už udělal, ale fungovala nějak podivně, takže je zatím skrytá. Ale ono se to poddá.

Vím, že tohle nikoho nezajímá, ale napsal jsem to, aby bylo mezi námi jasno.

Pak jsem tady taky přidělal další zbytečnosti: do patičky se vrátil výpis mých posledních keců z Twitteru, který mi funguje na localhostu, ale na serveru nefunguje. Sakra proč?!

Dál pak do patičky přibyla kolonka největší kecalové kde jsou zvěčněni ti, kteří nejčastěji komentují zdejší dění (aktuálně se počítá počet komentářů za poslední rok). Za což jim pochopitelně patří dík a pěti neukecanějším i link na jejich stránky. Takže pište!

A pak jsem taky lehounce upravil archiv novinek, kde jsem poprvé využil nejsilnější zbraň dibi: funkci fetchAssoc. Je to fakt šamanství, co tahle maličkost dokáže.

Další věc, která se změní je, že bych odteď chtěl začít psát novinky tak, aby se týkaly vždycky jednoho tématu (doteď to byla taková koláž dojmů a pocitů za několik posledních dnů), což znamená vydávat víc menších novinek, třeba i několik za den, když na to přijde.

Mimochodem: už čtvrtý den v kuse poslouchám God is an astronaut, což je post-rocková skupina, která v listopadu vydala stejnojmenná album a je to síla. Už dlouho se mnou něco nezacloumalo tak jako tahle věc plná neuvěřitelně živé, imaginativní a silné hudby beze slov. Napadlo vás někdy, že slova mohou být na obtíž a mohou omezovat -jak-to-říct- vlastní prožití daného díla? Tak to tady nehrozí.

A ještě abych nezapomněl: konečně mám vlastní neprůstřelnou vestu s keramickými pláty SK4, které zastaví i střelu ráže 7.62. Váží 12 kilo a je to slast být v ní celý den a mít na sobě dalších +- patnáct kilo sraček. Je to orgáč!

píše k47, ascii@k47.cz