k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Něco je špatně

3. 12. 2008 (před 14 lety) — k47 (CC by-nc-sa)

Dneska jenom rychle vysypu nějaké ty stripy z rukávu a půjdu spát (spal jsem od jedenácti hodin dopoledne do čtyř odpo a nějak mi to rozhodilo den).

Strip číslo 669.246 má v podtextu dvě poselství: A) jsme sledováni a B) z autorského zákona se stává prostředek nátlaku. Prvního tématu se týkala minulá povídka o stalkingu a o tom druhém jsem taky utrousil pár slov. Kde to skončí? ███████████████ autor libovolného díla vám bude moct uříznout hlavu jenom proto, že pomyslíte, že byste si udělali nelegální kopii? Možná.

Víte, něco je špatně…

Všechno pochopitelně začalo, když se mi do ruky dostala Lessigova Svobodná kultura (resp. její překlad na rootu). Tehdá mi došlo, co je tou svobodnou kulturou míněno a od toho okamžiku mám rád kazatele podobného ražení, kteří jsou kritičtí k současnému stavu kultury, vlastnictví, omezení a svobody. V posledních dnech jsem si viděl a slyšel pár rozhovorů a přednášek od Richarda Stallmana a Cory Doctorowa a dalších svobodných kazatelů a musel jsem jim dát za pravdu (a to i přesto, že Stallman je v podstatě fanatik). Musel jsem jim dát za pravdu, že kurz, kterým směřuje současná kultura, společnost a technologie není v pořádku.

Najděte si je na youtube nebo jinde, poslechněte si Coryho slova o nekopírovatelných bitech a Stalmanovu vizi světa svobodného softwaru a přemýšlejte o nich. Hlavně tedy Coryho proslovy jsou parádní, protože jednak zatraceně dobře ví, co říká, druhak je to občas sranda a třeťak nosí ty správné brýle a to zatraceně je silný argument.


A teď to hlavní. Uwaga! Wyhledawacz wylepšen! Na Wyhledawacz, ten můj pirátský slídič, jsem přidal možnost napovídání (které se pochopitelně jmenuje napowidacz) a kešování výsledků (což je zatraceně znát, když se to na vás vyvalí prakticky okamžitě místo několika vteřin). Takže je odteď trochu více user-friendly a trochu rychlejší. Ale jenom trochu. Přece jenom věc, která má v názvu tolik w, už z principu nemůže být ideální.

Ale ani tam nekončím a chystám další novinky a užitečnosti. Zůstaňte na příjmu, tady se ještě budou dít věci.

píše k47, ascii@k47.cz