k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Konec svobodné kultury

— k47 (CC by-nc-sa)

Máme problém.

I když to není na první pohled vidět, v současnosti probíhá skrytá válka o naše práva a naše soukromí, o to, abychom mohli být ještě více sledovaní, ještě více pod kontrolou.

A když člověk začne sledovat současné dění a přidá k tomu třeba Lessigovu Svobodou kulturu nebo proslovy Coryho Doctorowa, tak se zákonitě musí naštvat a nemůže mu být jedno, co se v současnosti děje. Situace je hrozná, společnosti, které těží z autorského obsahu, se snaží každého, kdo jenom pomyslel na to, že by mohl zkopírovat jediný bit jejich dat, označit za piráta a vzít ho pod krkem. Kultura byla odjakživa svobodná a mohla se libovolně a neomezeně vyvíjet, ale v současnosti se tohle všechno mění. Kultura a obsah je vlastněný a chráněný neuvěřitelnými giganty, kteří chtějí v důsledku zvýšení zisků skoncovat se svobodnou kulturou.

Došla mi trpělivost a napsal jsem o tom článek Konec svobodné kultury, který je dumpem všeho, co se mi v té chvíli honilo hlavou. Obsahuje zmínky o pirátsví a kultuře (které jsou spolu neodmyslitelně spjaty), o maniakální ochraně obsahu, o mizející možnosti jeho volného šíření a o svobodě.

Konec svobodné kultury je pesimistický, protože současná situace není bůh-ví jak růžová, ale přesto tu svítá naděje.

A všichni se nejdřív se musíme pekelně naštvat a říct, že toho už máme dost a teprve potom se něco může změnit.

píše k47, ascii@k47.cz