k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Když musíte, křičte

— k47 (CC by-nc-sa)

A řeknu vám, že se ni někdy chce křičet. Třeba, když jsem nedávno radil jednomu člověkovi s programováním a ten člověk je… Jak to říct? Naprosto vymaštěnej. Nechodí na přednášky, vůbec nic neumí, nesnaží se a ještě nadává, jaká je Java sračka. Povídám: Udělej konstruktor s těmahle parametrama. A on: Já nevím, co je to konstruktor. To si říkám, že buď je tak neuvěřitelně blbej, nebo se jenom přetvařuje. Když jsem viděl jeho špagetoidní kód, tak mi došlo, že se nepřetvařuje. Milerád bych se mu vysmál a pak odešel, kdyby jenom on nebyl jeden z těch, kteří za radu nabídnou peníze. Zaplatil si a tak se stal zákazníkem. Měl by tedy dostat nějaký servis a ne kudlou do pajšlu.

Pak jsem pomáhal dalšímu člověkovi s nějakým miniprográmkem a s ním bylo soužití nepoměrně lepší než s tím nejmenovaným prvním případem. A díky tomu druhému, říkejme mu pan P., budu příště na třídním srazu pít (v omezené míře) zadarmo.

Mimochodem, moje předpoklady se potvrdily a sledovací mechanismy hlásí, že návštěvníci hodnotí články, což je činnost chválihodná. Je potřeba označit všechno, co se vám nelíbí, abych mohl tento hlas lidu posléze ignorovat (nebo taky možná ne).

Každopádně, otázka zní: a co jako? No dneska tady pořád mluvím o programování, tak teď do stavu online hodím mojí jednu maličkou utilitku, která umí zkonvertovat export BleuBoardí knihy návštěv do SQL, díky které jsem nasypal staré příspěvky do současné knihy návštěv. Někomu by se to mohlo hodit, kdyby chtěl migrovat pryč od BB. Ještě musím pro programy a podobnou haluz udělat nějakou extra sekci, do které záhy přibudou nějaké další vylomeniny, které jsem po večerech nacvakal a někomu by se mohly hodit. Ale pochopitelně to nebude hned. Nejdřív musím prolézt všech sedm pevných disků, kterým vládnu a podívat se, co kde je a pak na začátek každého souboru napsat nějakou tu licenci. A jelikož jsem příznivec svobody, volím GNU GPL 2.

Příště se uvidí co a jak, ale ještě na dnešek jsem přichystal dva stripy: 669.156, který je zase pro lidi poznamenané Portalem a pak 669.167, který je od programátorů pro programátory, ale jinak je velikou životní pravdou.

píše k47, ascii@k47.cz