k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Dvě minuty nenávisti

30. 10. 2009 (před 13 lety) — k47 (CC by-nc-sa)

Co se stalo v poslední době? Hmm… Tak například jsem se naučil polykat… prášky… pochopitelně. Na co jste sakra mohli jenom myslet? Nezačal jsem úplně nejlépe. Takže znovu.

Co se stalo v poslední době? V cerebris cortex se mi nahromadilo několik věcí. Všechno telegraficky. Pointa se nekoná, ale na konci bude možná dort.

**

Během dnešních dvou minut nenávisti bych chtěl hejtovat na deviantArt. Je to tak: největší komunita tvořivých lidí a největší internetová galerie je plná sraček. Bohužel. Sraček a pózy. Někdy mě přepadne nutkání na dA najít kousky umění z kterých bych cítil syrové emoce, opravdovost, nepopsatelné TO. Ale když se pustím do hledání, ve výsledcích na mě padá hlavně vyumělkovaná módní stylizovaná sterilní póza. Jiným slovem sračky.

Občas se poštěstí a na páté stránce výsledků najdu konečně něco zásadního a pak na tu fotku deset minut zírám a snažím se přijít na důvod proč (interní poznámka: nikdy nehrát soutěž v zírání s fotkou, výhra je velice nepravděpodobná).

**

Pomaličku připravuji nějaké změny na K47čce. Nejsou nijak zásadní, ale uskutečňují moji Zatraceně Velkou Vizi. Interně to obnáší nasazování třetí verze toho, čemu vznešeně říkám AtroxFramework – tedy nástroje, který je těsně spjat s Nette a dibi. Zpočátku mělo jít o nějakou formu objektově relačního mapperu (které jsem říkal AtroxPersistent), ale tento přístup se ukázal jako špatný, protože SQL jde plnohodnotně nahradit jenom těžko. První dvě verze dopadly tak, že jsem napsal tisíce řádků kódu, které ukázaly, že tudy cesta nevede a všechno jsem zahodil. Úplně stejný scénář se opakoval dvakrát. Současná třetí verze se stará jenom o základní databázové operace, ale zato zahrnula mnoho jiných věcí, například vylepšuje formuláře, provádí scaffolding atd. Zaměřuje se na data-centrickou aplikaci.

Řešením bylo začínat nízko, udělat všechno velice jednoduché, řešit skutečné problémy, zaměřovat se na to, co je opravdu užitečné a co skutečně ulehčí život. Zkrátka se nesnažit postavit univerzální nástroj, ale vyvinout něco malého a užitečného a postupně rozšiřovat, zkoušet a vymýšlet nové cesty. Některé budou slepé, jiné se zase můžou ukízat jako překvapivě užitečné. Už jsem o tom několikrát psal, respektive shrnoval jsem předchozí neúspěchy.

Mimochodem Atrox je latinské slovo, které znamená hrozný, strašlivý, děsivý. To jenom, aby bylo mezi námi jasno.


Na plánu hned po Atrox3 je další věc. Jde o to, že poznámky k povídkám a příběhům si uchovávám chaoticky a nekonzistentně v mnoha souborech na disku. Bylo by ideální je nějak sjednotit, dát jim formu a strukturu. Když už jsem u toho, proč to rovnou nedat na net a odhalit propletené podhoubí příběhů a minulost a motivace jednotlivých hlavních postav. Někoho by to třeba mohlo zajímat.

Když říkám někoho, myslím pochopitelně sám sebe.

**

Do Unicode byly konečně začleněny Egyptské hieroglyfy. Takže teď můžeme v jedné znakové sadě zobrazit překlad z klingonštiny do hieroglyfů. Přesně po tom tisíce lidí na světě toužili.

**

We're trapped in the belly of this horrible machine // And the machine is bleeding to death. Pro dnešní noc hraje: Godspeed You! Black Emperor – The Dead Flag Blues. Genialita někdy bývá zatraceně dobře skrytá. Kompletní lyrics zde.

píše k47, ascii@k47.cz