Čtyři zajímavé TED-talky

Mám tu nějaká zajímavá videa z několika ročníků konference TED. Všechny spojuje jedno téma: budoucnost a veliké změny, které přinese. Budoucnosti se nemůžeme vyhnout, přijde, ať se nám to líbí nebo ne a nikdo neví, jaká vlastně bude. Můžeme tipovat, můžeme odhadovat, ale jisté je jenom to, že se přibližuje čím dál rychleji.
Na úvod: What I'm worried about, what I'm excited about. Futurista a technolog Bill Joy mluví o největších hrozbách a nadějích pro lidstvo, které přinese rozvoj vědy a technologií.
V How technology will transform us vynálezce a vizionář Ray Kurzweil barvitě vysvětluje proč se nám po roce 2020 podaří plně rozluštit funkci mozku reverzním inženýrstvím a jak budou nanoboti ovlivňovat naše vědomí. Tato přednáška je podle mě docela zásadní a naznačuje některé rysy post-humanismu. Ray Kurzweil ukazuje neustále se zrychlující tempo rozvoje technologií. Tento umělý vývoj je vlastně přirozeným pokračováním evoluce – avšak mnohonásobně zrychlené a stále akcelerující.
Kurzweil například ukazuje, že lidská těla (a vlastně těla všech organismů) nejsou ani zdaleka optimální. Uvedl příklad robotických červených krvinek, kdy stačí, aby nahradily 10% krevních buněk a člověk vydrží 4 hodiny pod vodou bez nadechnutí nebo dokáže běžet olympijský sprint po dobu patnácti minut bez nadechnutí). Uměle vyrobené náhražky biologických tkání by mohli být tisíckrát efektivnější. Jde o další stupeň evoluce.
Fúze člověka s technologií a úpravy nás samých se v tomto světle jeví jako nevyhnutelné. Jedině tak se budeme neustále vyvíjet a nemůže se vyskytnout něco, co nás předčí, nemůžeme uváznout v pasti technologické singularity. Kurzweil tak předjímá teorii o homo evolutis – novém druhu hominidů, aniž by ji vlastně zmínil.
BTW: O tomhle, posthumanismu a dalších příbuzných tématech, bych se někdy v budoucnu chtěl rozepsat trochu víc.
Aubrey de Grey says we can avoid aging – Výzkumník Aubrey de Grey tvrdí, že stárnutí je pouhá nemoc, kterou je možné léčit a prakticky tak dosáhnout nesmrtelnosti. Zajímavé jsou také morální otázky, které toto tvrzení rozpoutává.
A nakonec jedno video lehce mimo dnešní futuristické okýnko: Lawrence Lessig: Re-examining the remix.