k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Cenzurovat Bary?

3. 2. 2013 (před 10 lety) — k47 (CC by)

Situace je stejná jako předminule.

Někdy dostanu nápad na malou rychlou povídku, kterou můžu bez problémů napsat během dvou večerů. Řekněme, že ten nápad dostanu někdy uprostřed jedné zimy. Víte kdy tuhle rychlovku skutečně dokončím? Někdy během zimy následující. Už i ledovce se pohybují rychleji než moje pomyslná prózu-generující tužka.

Jednou z takových dlouho odkládaných povídek je minule odhalený Protest, nebo dnešní nešťastný exemplář: Bar Cenzura.

Bar Cenzura je taková momentka o jednom hypotetickém hi-tech baru. Popustil jsem uzdu fantazii a v mysli vytvořil speciální místo – moderní úkryt alkoholiků, od podlahy až po střechu naplněný technikou a Speciálními Efekty. Žádná myšlenka a žádný nápad nebyl dost šílený, aby se nedal realizovat slovy. Ale přesto všechno, co jsem napsal, je už teď možné a reálné. K tomu, aby někdo Bar Cenzura skutečně postavil a posunul alkoholismus na zcela novou úroveň – do světa 2.0, by stačilo jenom chtít a nenechat se brzdit ničím jiným než vlastními sny. A taky by potřeboval peníze. Hodně peněz. A právníky. Pochopitelně.

Ale technologie už existuje, jenom ji nikdo nezkombinoval tím správným způsobem. Nikoho ještě nenapadlo používat autonomní kvadrokoptéry jako naháněče, pokrýt stěny od podlahy až po strop LCD panely jako digitálními zrcadly po kterých teče realita, do dveří nainstalovat detektor kovů, hejna kamer a mikrofonů, a do každé sklenice zabudovat elektronický kompas, akcelerometr, teplotní čidlo, RFID, ZigBee a displej a několik LED diod pro opilecké hry a signalizaci a všechno korunovat licenčním ujednáním tisknutým na toaletní papír.

Nikoho to nenapadlo. Zatím.

Ale je to jenom otázka času.

Bar Cenzura je pohled do budoucnosti. Fraktální motiv přiložen.


PS: Baru Cenzura pomohlo, že jsem byl na GUG meetupu letmo (a zcela pravdivě) zmíněném v povídce Pořád utíkat, bylo vidět použití jednoduché technologie, přesně v duchu Baru Cenzura – měření teploty piva, které se hned posílalo na Twitter a tak podobně. I když většinu věcí jsem měl v hlavě už dřív, ten meetup stvrdil, že podobné šíleství je možné.

píše k47, ascii@k47.cz