k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Ateistický speciál

10. 12. 2009 (před 13 lety) — k47 (CC by-nc-sa)

V poslední době se dějou divné věci: Já – okázalý bezvěrec – jsem pronikl do bible. Víceméně náhodou.

Abych věci uvedl na pravou míru: všechno začalo, když jsem se začal seznamovat s programovacím jazykem Go, který nedávno vzešel z dílen Googlu. Z Go mám takový zvláštně pozitivní pocit. Na jednu stranu vím, že sedím u jazyka na podobné úrovni jako C, ale v hlavě mi nezní varovný hlas: Pozor, na každém rohu číhají pointery. Pointery jsou pochopitelně přítomny, ale neházejí klacky pod nohy. Připadá mi skoro jako kdybych programoval v nějakém skriptovacím jazyku (jako např. PHP nebo Ruby) Přesto jde o kompilovaný, typově a paměťově bezpečný zázrak s garbage collectorem. Během prvního dne programování jsem nezažil jediný segfault nebo podobně milé překvapení.

Go ale překvapuje i dál a obsahuje několik zajímavých nápadů, například implicitní typování proměnných nebo určování viditelnosti metod a proměnných podle toho, zdali je první písmeno velké nebo malé + podpora paralelního programování. A navíc ta rychlost! Všechno se kompiluje rychlostí blesku.

Myslím, že tvůrci dosáhli svých cílů, které jsou zmíněny i v této video-prezentaci.

Z těchto námluv s jazykem Go vzešel twitter robot @komplet_bible, který za pomoci databáze CouchDB a malého shellového skriptu automaticky twittuje verše z bible. Neptejte se mě proč zrovna tohle. Potřeboval jsem nějakou aspoň vzdáleně užitečnou aplikaci, kterou bych v Go naprogramoval a první mi na mysl přišlo zrovna tohle. No, co už jsem měl horší nápady.

Na rozdíl od Stripbota, který je napsaný v Javě/Groovy a používá několik externích knihoven, je @komplet_bible bleskový drobeček, který nezabírá skoro žádnou paměť.

Jinak Bible je jenom kopec sraček. Nestojí za to se jí zabývat.

+++

Mimochodem, když mluvím o absenci víry a atheismu, doporučuji shlédnout tato videa Richarda Dawkinse a jeho kamarádů: The New Atheism, We Few, We Happy Few, We Band of Brothers, sérii Root of All EvilGood Reasons for 'Believing' in God. Velice cenný materiál, který prohloubil můj ateismus a přesvědčil mě, že náboženství není jenom zbytečné, ale i škodlivý a nebezpečný přežitek, který je nutné zničit. Víra v boha je ve své podstatě memetický virus, mentální nákaza, která se šíří prostřednictvím slov.

A když už budete v ráži, podívejte se na poslední stand-up vystoupení komika Eddiho Izzarda Stripped, kde o náboženství taky mluví velice mile. Stručně všechno shrnul takto: If there is a God, his plan is very similar to someone not having a plan.

píše k47, ascii@k47.cz