k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Absolut geek

— k47 (CC by-nc-sa)

Mám nové brýle! To je rána, co?

Moje minulé mi mohl Gordon Freeman závidět a ty současné mi už on i polovina světových emařů závidí :). Koupě každých nových brýlí se nese v duchu vizuální ██████████, kdy každé další jsou plastovější, černější, mnohem výraznější a celkově víc █████ než ty předešlé. A to mimo jiné znamená, že fotka ve stripech 669 je stará, špatná a nevyhovující. Je ji potřeba obnovit, ale je tady problém. Stripy až do čísla 669.176 mám už hotové a předělávat je rozhodně nechci. Takže nová podoba bude až potom, co doberu stará čísla jako třeba 669.146 (o koních, dluzích a zadlužených koních). No a to taky vysvětluje naší minulou jarní záhadu.

Takže to jsme si takhle po ránu vysvětlili další nerozluštitelnou záhadu a teď je třeba pokročit dál. Ale ještě než něco rozjedu, víte, že jsem byl předevčírem slaňovat? Byla to docela sranda, kontrolovaně padat z pátého patra, stejně jako ze stejného patra házet záchodové mísy. Kdo to nezná, nepochopí. A právě o tom je taky dnešní druhý strip z nové várky: 669.177.

Ale pozor to ani v nejmenším není všechno. V poslední době se stalo spoustu maličkých a drobných událostí: změnil jsem kódování stránek na utf-8 (ještě si vzpomínám jak jsem kdysi dávno bolestivě migroval z windowsáckého win-1250 na iso-8859-2, ale teď to bylo díky nástroji iconv mnohem snazší), což má jenom ten důvod, že mě štvalo, když jsem si nechal některé stránky vypsat v konzoli pomocí cat nebo „less .(UN*Xová konzolová utilita, která neumí skoro nic, ale dělá to naprosto výborně)“, tak se mi místo diakritiky vypisoval jenom salát. Takže jsem konvertoval na mezinárodní znakovou sadu, ve je zahrnuta i klingonská abeceda.

Taky jsem trochu zapracoval na validitě a když myslím trochu, myslím opravdu v míře limitně se blížící nule a tak se tento bloat monument jen trošičku přiblížil stavu XHTML valid. Ale hlavní je, že to tak nějak funguje.

V neposlední řadě (a to považuji za stěžejní bod dnešního programu, takže nevím proč to strkám takhle dozadu) jsem zprovoznil RSS kanál. Hurá! Od teď budou Operátoři, Firefoxovátorové a další mít vpravo v adresním řádku malou oranžovou věc, která indikuje, že je tady RSS kanál. Ale možná vás zajímá, jak se generuje na (v podstatě) statickém webu? Je to možné jenom díky zázraku XSLT transformace, která převede regulérní novinky v XHTML na RSS 2.0 a jednomu velice malému skriptu.

A aby dneska nebylo po álejích málo nablito, tak jsem taky trochu zablogoval na téma holky a příběhy (číst v noci, pod peřinou a s nabitým koltem v ruce pro případ nouze).

Ha! Zajímalo vás někdy, jak je vlastně k47čka velká? Mě to zajímalo hlavně, co se textové informace týče a tak jsem to narychlo prubnul a vyšlo mi zhruba 2.400.000 znaků což znamená velice přibližně 1300 normostran textu a to není vůbec málo!

píše k47, ascii@k47.cz