k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer

Notebook

18. 6. 2007 (před 15 lety) — k47 (CC by-nc-sa)

Je to tak! Po dlouhých letech, kdy jsem byl zapřísáhle imobilní mám konečně notebook. Je to stroj od HP model nx6325, nevyšší konfigurace s AMD Turion TL-60. Někdo si možná řekne: „Cože AMD? Ten se musel zbláznit!“ No pravda je taková, že od notebooku, jako od mobilního stroje nečekám žádný extrovní výkon, ale (překvapivě) mobilitu. A to znamená kompaktní rozměry a solidní výdrž na baterii. Taky jsem byl omezován financemi. Nemohl jsem zkrátka nalít sedmdesát tisíc do nějakého supermobilního stroje. To prostě nešlo. Takže jsem musel vybrat zlatou střední cestu. Ale kompromisy jsem nechtěl dělat ve dvou věcech: výdrž baterie a rozlišení displeje. Někdy je ni skoro až k smíchu, když vidím stroj, který ná obrovský displej, ale rozlšení tomu neodpovídá. Je to vlastně většina současnýc hlevnějších strojů s patnáctkou monitorem a na tom září jenom širokoůhlých 1280 na 800. Zato jsem nekladl téměř žádné požadavky na procesor, pevný disk ani ostatní vybavení. Vybíral jsem hlavně mobiní stroj, kde je jedno, co je uvnitř, hlavně, aby to nějakou tu hodinkzu vydrželo naživu.

Kamarád z vejšky si koupil jeden z těch dnešních drahých über-notebooků, který má sedmnáctipalcový displej a výkon, který trhá asfalt. Jemu se to hodí, protože bydlí na koleji a chtěl stroj, který bude jeho hlavní a jediný, zkrátka všestrannou mašinu. Můj záměr byl být více mobilní než výkonný (a taky aby to tmoc nestálo) a svůj Compaq, který jsem překřtil na MightyBook, jsem si téměř okamžitě zamiloval.

Mít laptop má nesporné výhody: jednak je přenosý (to je sice fajn, ale s tíms e tak trochu počítá), je malý a na stole (narozdíl od klasického PC) zabírá míň místa (původně se na můj stůl, po příchodu mocného Core 2 duo přesídlil, starý počítač (vlastně třetí nejstarší) s klasickým CRT monitorem zavalený různým haraburdím, který jsem s příchodem mocného notebooku vyhodil a nahradil ho subtilním černým strojem; taky je pravda, že jsem si tam uklidil, takže asi hlavně tohle způsobuje moje nadšení). Taky se dá z MightyBooku v kobinaci s tabletem Wacom udělat hezká věcička. Tento tablet (Wacom Graphire 4 classic XL) se dá položit na klávesnici tak, že přesně kopíruje rozměry notebooku a navíc netlačí na žádnou klávesu a protože je kreslíví plocha těsně pod displejem, příjemně se na tom maluje/kreslí/vytváří grafika. V linuxech je třeba jetě trochu poštelovat ovladače, aby správně fungovala všechna přídavná tlačítka, ale kreslení s přítlakem funguje krásně.

Malá poznámka: někdo by si mohl říct, proč jsem si vlastně nekoupil Tablet PC, ale to je něco jiného. Tablet PC nefunguje stejně jako grafický tablet. Je to pouze notebook vybyvený touchscreenem, který vnímá pouze popolohy on/off, ale naproti tomu regulární tablet (je to jenom citlivá kreslící plocha) vnímá sílu přítlaku a podle toho se chová stopa v grafických editorech. Existuje věc, která konbinule plochý displej a grafický tablet. Říká se jí Wacom Cintiq a stojí podle úhlopříčky 50 až 120 tisíc. To jen tak na okraj.

S novým notebookem jsem dostal tak nějak samozřejmě i operační systém ze stáje Microsoftu a nějaký další software, jehož funkce mi zůstává utajena, ale nejspíš slouží jen k tomu, aby zabíral místo v paměti. K té paměti ještě jednu věc: hned po startu Oken ty různé podivuhodné programy ukously 300 až 400 mega v paměti. No nezlobte se na mě, ale to je moc. Ani nevím, proč o tom píšu, když stejně Widle šly do koše a na jejich pěkné místo u okna se dostal Linux, konkrétně Ubuntu. (Pravda je taková, že jsem si tam okna nechal, přece jenom jsou legální, tak je hned nevyanihiluju.) Někde jsem četl, že pod Linuxem u tohoto stroje špatně funguje regulace otáček na větráčku. Tedy spíš, že se větráček vůbec nezapíná a notebook se za čas přehřeje (ještě předtím si pochopitelně spálíte prsty o vroucí klávesnici). Ale to platilo jen pro starší linuxová jádra a netýkalo se to Ubuntu, které má v sobě nějaké patche. Takže nehrozí, že se z kusu výpočetní techniky stane topné těleso a následně škvarek.

konfigurace:

píše k47, ascii@k47.cz