k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer

Internetové prohlížeče

30. 4. 2006 (před 16 lety) — k47 (CC by-nc-sa)

Internet Explorer

Nejrozšířenější prohlížeč a de facto standard. Přesto zobrazuje jinak než podle standardů. Jeho jedinou výhodu spatřuji ve faktu, že se většina stránek je pro IE uzpůsobena a zobrazí se v IE správně. Ale tím to tak nějak končí. Následují nedostatky: je pomalý, chybně (oproti standardům) vykresluje určité prvky stránek, obsahuje bezpečnostní díry skrz které se na váš počítač mohou dostat nebezpeční útočníci z internetu a má nudné ovládání. Nemám ho rád a nepoužívám ho.

Verze 6 je nejrozšířenější. Infikovala circa 75% počítačů s Windows; verze 5.5 má pod 2% a verze 5 kolem 3%. Starší verze (4 a 3) jsou téměř na vymření (pod 0.3%).

Microsoft připravuje novou verzi, tedy IE7 a slibuje přidání nových funkcí (záložky). Uvidíme.

Opera

Můj oblíbený prohlížeč, který používám už dva roky a nemůžu si ho vynachválit. Nejnovější Opera 8.5 je nově zcela zdarma a neobsahuje žádné reklamní bannery, které se v dřívějších verzích zobrazovaly nahoře v okně a odstranily se pouze zakoupením opery. Ale tyto časy jsou už dávno pryč a současná Opera nabízí všechny své funkce naprosto zdarma.

Hlavní výhodou Opery je neskutečná rychlost ve vykreslování stránek, to se zkrátka jen tak nevidí (IE6 je proti ní šnek) a výborné inuitivní ovládání pomocí gest myši. Stačí stisknout pravé tlačítko a udělat pár pohybů a ovládáte prohlížeč. Je to neskutečně rychlé, pohodlné a návykové. Kéž by se takto daly ovládat Windows a jiné aplikace!

Opera nabízí další funkce a možnosti, které z ní dělají nejprogresivnější prohlížeč: záložky, download manažer, emailový klient, RSS čtečka, blokování dotěrných pop-up oken s reklamou, integrované vyhledávání pomocí googlu (a jiných uživatelem nastavených vyhledávaču), Torrent klient, ovládání pomocí hlasu (zajímavá i když trochu nemotorná možnost ovládání; gesta jsou rychlejší), dobrá podpora standardů, možost stáhnout češtinu, rozsáhlou úpravu rozhraní pro vlastní potřeby, funkce Fast forward (skočí na stránku, kterou předpokládá, že následuje, hodí se např. ve fotogaleriích, kde skočí na další fotku, bezoho, abyste museli hledat odkaz „další“), relace, kde můžete nastavit několik stránek, které se při spuštění prohlížeče a zvolení dané relace načtou najednou, možnost začít, tam kde jste minule skončili (hodí se při pádu Windows; prohlížeč načte stránky, které jste měli otevřené naposled) a velmi dobře udělaný zoom stránek. A pak jsou tu další funkce, které se mi už nechtějí blíže rozepisovat (např. bezpečnostní funkce jako ochrana proti phishingu).

Stránky Opery jsou: www.opera.com. Odtud si můžete stáhnout instalační balíček (3.7MB), český jazykový soubor a další náležitosti jako třeba skiny atd.

doplněno 8.4.2006:

aktuální verze 8.54 obsahuje už v základním balíčku češtinu.

doplněno 30.4.2006:

ke stažení uvolněna verze 9 beta 1: jako nejzajímavější (mimo jiné) se pro mě jeví možnost stahování Torrentů bez nutnosti instalovat externí klient, všechno je v prohlížeči. Přibylo dál dalších několik menších vychytávek.

Firefox

Nadějný open-source freeware projekt. Je rozšířenější než Opera (15-20%). Naprosto korektně zobrazuje CSS2 a html 4.01, podporuje to o čem si IE nechá jenom zdát. Já s ním nemám velké zkušenosti a raději používám Operu. Přesto stojí za vyzkoušení.

Firefox používá cca. 20% uživatelů.

ostatní prohlížeče

Existují samozřejmě další prohlížeče. Přestože mají jen malé zastoupení není dobré je zcela ignorovat.

Na linuxu je to například Konqueror a na Macu jde o Safari.

píše k47, ascii@k47.cz