k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Zvuky!

— k47 (CC by)
CC by-sa (via)

Následující článek je placená reklama. Mám za něj slíbený kus šunky a přednostní odbavení ve frontě na spasení.


Všechno začalo, když mi jeden chlápek poslal mail, jestli bych nechtěl propagovat jeho projekt Literární střevník. Jde o věc, kde různí autoři vlastními ústy prezentují svojí literární produkci. Idea možná dobrá, ale zatím se to všechno rozjíždí, moc tam toho není & tak nezbývá než doufat, že to někam povede (a tahle nepovedená reklama bude mít aspoň nějaký smysl a já dostanu svojí šunku).

Jejich nápad pěkný & chválihodný sám o sobě, ale mě by se mnohem více líbilo, kdyby někdo do podoby audio-knih předčítal klasiky na které se už nevztahuje copyright, podobně jako to dělají dobrovolníci z projektu Librivox, ale v CZ jazyce. Kdyby s tím někdo skutečně začal, chválil bych ho od rozbřesku do soumraku každý den s malou pauzou kolem Vánoc. Nebo kdyby se někdo začal věnovat poezii jako to dělá Tom O'Bedlam z YouTube kanálu Spoken Verse

Nicméně práce lidí z Literárního střevníku si (aspoň principiálně) cením, protože mám rád audio-knihy a audio-povídky a audio-novely a audio-všechno-ostatní. Mluvená forma umožňuje si vychutnat dílo na zcela jiné úrovni; můžu si lehnout do houpací sítě, zavřít oči a nechat se unášet slovy. Kdysi jsem se snažil audio-věci generovat algoritmicky a strojově – ať už věci tady z k47čky nebo už zmíněné klasiky a semi-klasiky v rámci Projektu Kafka a výsledky byly celkem snesitelné.

A to je asi tak všechno. Konec reklamy, rozejděte se a poslouchejte!

píše k47, ascii@k47.cz