k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Stand-up comedy: Bill Bailey, Eddie Izzard a Dylan Moran

14. 6. 2010 (před 12 lety) — k47 (CC by-nc-sa)

Pár slov o záznamech tří vystoupení tří anglických stand-up komiků: Billa Baileyho, Eddie Izzarda a Dylana Morana.


Představení Billa Baileyho Tinselworm vyšlo na DVD už v listopadu 2008, ale ke mně (respektive na YouTube) se dostalo až mnohem později. Bill Bailey je známý svým stylem, kdy kombinuje svůj hudební talent s post-moderními gagy a vytváří tak typicky potrhlý a nesourodý proud vtipů, který byl už jasně patrný na jeho prvním sólovém vystoupení Cosmic Jam (1995). Od tématu vždy odbočuje naprosto nečekaně a není pro něj problém se dostat například k tomu, jak by osel na kokainu naprosto změnil křesťanskou ikonografii. Na následujících turné BewildernessPart Troll se od tohoto přístupu postupně odkláněl a nepatrně vážněl. Na turné Tinselworm v této trajektorii pokračuje. Bohužel. I když Tinselworm není tak dobrý, tak nabitý chaotickým humorem, je to skvělý stand-up. Bill Bailey sype vtipy z rukávu, ale tak nějak to už není ono.

Od Tinselworma stihl připravit další vystoupení Bill Bailey's Remarkable Guide to the Orchestra, ve kterém mísí svůj vtip s (víceméně) vážnou hudbou. Velice zajímavé. Nějakou dobu byl záznam na YouTube, dnes už není dostupný. Nicméně jsem tam našel Bill Bailey at the Eden Project Sessions Cornwall. Přeskočte první 4 minuty, teprve pak se ukáže Bill a teprve potom to stojí za to. Materiál tohoto vystoupení pochází hlavně z Tinselwormu, něco pak z Part Troll a všechno doplňuje velkou dávkou momentální improvizace.

Další na řadu přišel záznam turné stand-up transvestity Edieho Izzarda – Stripped, na něž vyrazil šest let po posledním turné Sexie.

Eddie sice odložil dámské šaty, ale pořád pokračuje ve stylu typickém pro britské komiky: chrlí na diváky neustálý proud drobných vtipů se zálibou k častým absurdním odbočkám. Hned prvními slovy představení vytyčil nesnadný cíl:

„Tonight I'm gonna talk about everything that ever happened.“

A pak spustil lavinu vtipů o wikipedii, Pavlovovi, pečení dortů, updatech systému, licenčních ujednání, počítačích, opeře, stvoření světa, bibli, náboženství,

„If there is a God, his plan is very similar to someone not having a plan.“

nacistech, dinosaurech, Ježíšovi, pornu pro raptory, pravěku, jazycích, scrabble,

„Scrabble was invented by nazis, to piss off kids with dyslexia. Word dyslexia was invented by nazis, to piss off kids with dyslexia.“

vrazích, kteří kouří hašiš, válkách, lovcích, vývoji lidstva, zvířatech, kravách, které řídí auta, biblické potopě, civilizaci, pohanství a křesťanství, starověkém Řecku a Římě, latině,

„And all Roman died in chariot crash.“

Britské monarchii, rybách, evoluci,

„I have two problems with inteligent design. The intelligent part, and the design part.“

kravích žaludcích, Mojžíšovi, žabách, které hrají kanastu, deseti přikázáních, přistání na měsíci a spousta dalších věcech. Jak je vidno, mluvil skoro o všem, co se kdy stalo. Někdy rozjel skeč, aniž by měl nejmenší ponětí, jak se to bude vyvíjet dál. Ale jako vždy se několik motivů táhne celým představením a propojuje jednotlivé gagy a odbočky odboček – například jazzové slepice, deník velryby a tak podobně. Na Eddiem je vysloveně vidět, že si svojí show užívá. Někdy i víc než diváci. Pořád je to starý dobrý Eddie, o něco málo slabší než posledně, ale stále plný absurdního humoru.

Na Youtube bývalo několik jeho vystoupení, ale všechny časem zmizely. Teď se tam dá najít jen větší část Definite Article a pár ukázek Live from Wembley – jedné zastávce na turné Sexie z roku 2003.

A to nejlepší nakonec.

Dylan Moran svým vystoupením What it is dokázal oba již zmíněné kolegy strčit do kapsy. What it is je naprosto skvělé a nezklamalo v žádném ohledu. Je to přesně ten Dylan Moran, kterého mám rád. Zase na nás opileckým hlasem chrlí proud surreálných vtipů a sarkasmu a není na něm znát, jestli je skutečně nasraný, nebo tak přesvědčivě hraje svoji roli. V jednom kuse trefně komentuje současnost, naváží se do lidí, do politiky, jazyka, náboženství, technologie, vědy, konzumerismu, reklamy, vztahů a mladých lidí. Zkrátka do všeho, co mu momentálně přišlo pod ruku.

Čím je Dylan Moran starší, tím ironie a sarkasmus jeho vystoupení nabývají na intenzitě. What it is bylo mnohem lepší než minulé Like, Totally a to zase překonalo Monster a tak dál. Jako kdyby následoval trajektorii slavného stand-up komika George Carlina, který absolutního vrcholu dosáhl až na sklonku života, kdy už všechny vtipy stavěl na velice drsné kritice společnosti. Popravdě, těším se na další Moranovo vystoupení, protože jestli bude pokračovat ve vyjetých kolejích a ještě trochu přitlačí na pilu, pak to bude něco nezapomenutelného.

What's wrong with us? We're the only organism the planet is actively asking to fuck off! By burning things and freezing things and melting things on us. It's like going past the ocean and seeing it spit out whales! „Fuck off, I've had enough of you!“ Passing the eucalyptus tree as the koalas hang on, the tree's going [vehementně se zakymácí ze strany na stranu] „Get the fuck away from me!“

You have a very important, early decision to make in your life. Are you going to be alone, or are you going to be with somebody else? Are you going to be sane, or not lonely?

Religion is organized panic about death.

Two young, fit, healthy, attractive people in love! There's nothing worse to look at in the world! Going around going, „I can't believe I met you, 'cause I'm amazing, and you're amazing, and we're surrounded by shitheads, it's just amazing! Hey, I know this really good bar, let's go and make it better.“

And we all think that we're very rational and very secular. But we make gods all the time. Everybody went apeshit when Barack Obama got elected. I was delighted. Everybody was thrilled. A sane, rational, intelligent human being in an important office. Great. But his biggest problem is everybody else! Is us! ‘Cause everybody's in love with him! He stands up there, he's very convincing and commanding, and makes sense, he says, „It's a difficult time, everybody needs to work together and be realistic about what we do,“ and all that stuff, and everybody's looking at him going “No! You do it! You are Super Jesus! You're so handsome when you're serious. Do you work out?

Tequila, it's not even a drink. It's just a way to get the police around you without using the phone.

Na YouTube se dají najít záznamy starších vystoupení Like TotallyMonster dokonce s českými titulky (bohužel úroveň překladu je velice slabá, ale lepší než nic).

Nějaké ty odkazy. Pro legály je tu EddieDylan Moran na Amazonu. Ostatní zkuste poškádlit Wyhledawacz tady, tady nebo tady. A ještě přihodím k dobru dva odkazy na záznamy legendárního George Carlina: Religion is bullshit.Saving the Planet.

píše k47, ascii@k47.cz