k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Jon Richardson vs. Sean Lock

4. 4. 2013 (před 9 lety) — k47 (CC by)

Během posledních několika let jsem viděl mnohem víc britské televize než té české (cokoli je větší než nula, žeano). Hlavně jde o různé panel show, které se u nás buď nekonají nebo to jsou jenom slabé odvary zahraničních originálů, tady takové věci jako QI, Mock the Week, Have I Got News for You, Would I Lie to You?, 8 out of 10 Cats nebo Never Mind the Buzzcocks a další. Tohle všechno má jeden zajímavý důsledek: nepřímo jsem získal určité povědomí o populární kultuře na britských ostrovech, ale nemám vůbec žádné tušení o té české. A rozhodně si nestěžuji, vždyť právě Velká Británie (a částečně i Irsko) jsou např. epicentrem stand-up comedy (na stojáka) odkud pochází mnoho gigantických jmenzástupy těch velkých.

Poslední jméno do sbírky britské stand-up comedy je právě jeden z týmových kapitánů v panel show 8 out of 10 CatsJon Richardson a jeho loňské DVD Funny Magnet.


Největší vtip je v tom, že není až tak funny. Ale to bych předbíhal.

Jon Richardson je tak trochu nice guy, společensky neschopný, stařec v mladém těle, který se pořád strachuje, naříká, stěžuje si, je nezdravě OCD, všechno chce perfektní a přesto nenávidí lidi. Všechny svoje negativní povahové rysy si naplno uvědomuje a to přináší zcela novou vrstvu neuróz a nejistoty do jeho osobnosti. Kdyby šlo jenom o persónu, jenom o jeho postavu na pódiu, pak by to byl herecký výkon hodný všech ocenění, které se za tyhle věci dávají a ještě pár dalších z jiných oborů, ale on je takový ve skutečnosti a na svých nedostatcích, rozmarech a zvláštnostech staví svůj humor. Takže pokud chcete poslouchat třicetiletého chlapíka jak si na pódiu hodinu stěžuje na svoje spolubydlící, že dávají steakové nože, kam nepatří, pak si tady přijdete na své.

Na druhou stranu jeho vystoupení není nudné, příjemně plyne, spíš než na kanonádu vtipů se zaměřuje na historky a příběhy, ale hlavně: když ho člověk poslouchá, tak si uvědomí, že na tom sám není tak zle jako Jon Richardson a to je hlavní přínos jeho DVD.


Když jsme se potom druhý den díval na další epizodu 8 out of 10 Cats, porovnal jsem ho s Seanem Lockem, který je druhý týmový kapitán. Rozdíl mezi nimi je gigantický, jsou jako den a noc. Kdyby Jon Richardson byl člověk, který se celý den strachuje, že ho přejede buldozer, tak Sean Lock právě ten buldozer řídí a směje se jako blázen. Teprve při bližším srovnání vynikne jejich vzájemný kontrast. Sean Lock se řítí vpřed, vždycky má nějaký podivný a bizarní nápad nebo (většinou smyšlenou) historku o svém minulém zaměstnání nebo ideální dovolené, nebo co dělá, když relaxuje a vyzařuje z něj nekonečná škodolibá radost, zkrátka ideální troll.

A to je asi tak všechno. Pokud se chcete dívat, použijte Youtube nebo Wyhledawacz.


PS: Když nemáte čas se na takovéhle věci dívat, dělejte to jako já: zrychlete video na 120%. Při této rychlosti se dá všechno bez problémů vnímat a zrychlení není tak dramatické. Když si na stodvacítku zvyknete, začne vám normální rychlost světa připadat příliš pomalá.

píše k47, ascii@k47.cz