k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Primer - fascince filmem

— k47 (CC by-nc-sa)

Primer je důkaz toho, že film za 7000 dolarů může vydělat šedesátkrát tolik a s přehledem strčit do kapsy všechny sci-fi spektákly posledních let. Stačí když ho natáčí vizionář, který je zároveň inženýrem a matematikem.

Řeknu to hned na začátku: Primer je zdaleka to nejlepší, co jsem viděl po Districtu 9 a dost možná jeden z nejlepších filmů vůbec. Kdyby mě někdo vzbudil ve čtyři ráno a chtěl jméno jednoho filmu, odpovím Primer.

Film sleduje dva mladé inženýry AbeaAarona, kteří přes den pracují pro velkou korporaci, zatímco po večerech se věnují vlastním vědeckým projektům. Během práci na něčem, co mělo blokovat gravitační pole, náhodou objeví stroj času. Ten funguje tak, že musí být někdy v minulosti zapnut a dovolí člověku dostat se normální rychlostí zpět do tohoto okamžiku. Tedy, když chce cestovat 6 hodin do minulosti, musí ve stroji strávit přesně 6 hodin.

Okamžitě je napadne, že by měli využít příležitosti a začínají obchodovat na burze. Plán je prostý: Nejdřív si zjistí, jak se změnily ceny akcií, pak se v čase vrátí a ty, jejichž cena nejvíce narostla, koupí.

Ale potom začínají přemýšlet, na co ještě by se dal stroj použít a od té chvíle se děj začíná komplikovat. Protagonisté se ocitají v nekončících časových smyčkách, kdy se nedá zjistit nic z toho, co se stalo v předchozích iteracích. Spletitost příběhu se pomalu stává neúnosnou. Avšak přesto všechno dává dokonalý smysl, děj nemá žádná slabá místa, žádné logické díry. Každé slovo, každý záběr, každá scéna má svůj důvod, zapadá do schématu.

Tvůrci navíc nic zbytečně nevysvětlují, nezlehčují vědu na úroveň stravitelnou pro běžného diváka. Předhazují před diváka složitý problém, skoro až hádanku nebo rébus a je už jenom na něm, jak si film vychutná a dekóduje. Všechno se rozkrývá postupně, po částech, opět bez nějakého explicitního vysvětlování. Na závěrečnou scénu možná bude hledět s němým údivem. Ani ta v sobě neskrývá žádné očividné rozluštění nebo aspoň návod. Je to další střípek v brilantní mozaice Primeru.

Brilantní, to je to správné slovo.

Kdo chce narychlo schéma děje, pak je v tomhle XKCD stripu (vpravo dole).

Ještě dám k dobru několik vodítek: sledujte, kdy má Aaron sluchátko, kdy krvácel z ucha Aaron a kdy Abe, sledujte drobné trhliny v dialozích, sledujte pasáž, která začíná: Té diskuzi se nedalo vyhnout. Abe by chtěl vědět jak. Aaron by mu řekl jak narazil na skladní listy. A jak na jméno Abram Terger viděl napsané dvě místnosti. Pak by Abe chtěl vědět jak. …, pečlivě sledujte rozhovor u benzínky, sledujte jak Aaronův rukopis, když po 2. cestě časem sedí s Abem u počítačů, komu patří hlas vypravěče a kdy se poprvé cestuje v čase.

(celý film na youtube už není dostupný)

píše k47, ascii@k47.cz