k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer

Apokalypsa!

29. 6. 2006 (před 16 lety) — k47 (CC by-nc-sa)

Na tento film se za žádných okolnosí nedívejte!


Apokalypsa není válečný film, je to film o válce ve Vietnamu a americkém traumatu z této války.

Na úplném začátku za zvuku písničky „The end“ sledujeme jak všechno končí. Kapitám Villard splnil svojí misi…

…byl vyslán aby zabil plukovníka Waltera E. Kurtze, který zešílel, dezertoval, utekl do džungle a tam se stal bohem oddaných domorodců, s kterými vede soukromou válku jak proti Vietnamcům, tak proti Američanům. Vydává se tedy na hlídkové lodi proti proudu Mekongu a jak se blíží ke Kurtově říši zla, objevuje stále znepokojivější artefakty války. Nakonec ani Kurtz není ten zlý, zlá je válka, která to všechno způsobila…

Apokalypsa je putování do hlubin lidské duše. Do hlubin toho, co se tam skrývá. Apokalypsa je hypnotická cesta do pekla, od které nelze odtrhnout oči, která nikdy nenudí a nepřestane udivovat. Apokalypsa je těžká deprese koncentrovaná na ploše téměř tří a půl hodiny. Apokalypsa je film, který jsem sledoval bez dechu, ale už se na něj nikdy více nepodívám. Apokalypsa je nejvýraznější film, který mi v paměti přebil všechny Lynchoviny. Apokalypsa je jediný film, který jsem musel čtyřikrát přerušit a jít se uklidnit. Apokalypsa je cestou k hrůznému poznání – válka je zbytečné šílenství.

F.F. Coppola se vytáhnul, nezajímá mě kolik Apokalypsa dostala Oskarů nebo čehokoli jiného, já beru jenom to, co jsem viděl a to bylo nezapomenutelné. Někomu ty tři hodiny a kousek připadají moc, mě to nevadí. Všechno se sune líně vpřed, ale přesto člověk nedýchá v očekávání toho co přijde. Některé scény jsou nezapomenutelné. Nejslavnější je útok vrtulníkové kavalerie na vesnici za zvuků Jízdy valkýr. Ale i další se nedají vymazat z hlavy. Na mě nejvíc zapůsobilo, když Villard v noci doplul na americkou základnu na břehu řeky a tam přilétal vrtulník se dvěma playmates. Tahle scéna působila jako zjevení.

Nedlouho po zhlédnutí Apokalypsy jsem se dostal k Četě (Platoon) a ta vychází ve vzájemném srovnání jako odvárek, film, který nemůže zapůsobit, akční podívaná, prostě béčko.

Na Apokalypsu se za žádných okolností nedívejte.

píše k47, ascii@k47.cz