k47.cz

mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
komentáře článku 

Obětujte staré na oltáři koronaviru, aby přežily trhyText komentáře


v6ak (2020-04-01 09:43)
Já taky nemám ideální řešení.

Můžeme to pustit neřízeně a doufat ve stádovou imunitu. Což při nejspíše omezeném trvání imunity, vysoké tendenci k mutaci RNA virů (+ čím více nakažených, tím více příležitostí k mutaci) se nemusí ukázat jako dobrá cesta. Na druhou stranu nové mutace budou spíše o něco méně nebezpečné. Ale IMHO by se to mohlo dostat spíše na úroveň chřipky s nakažlivostí na úrovni rýmy. No, nic moc.

Nebo naopak se můžeme snažit omezit. Otázka je jak moc a na jak dlouho. Ano, jsou věci, bez kterých se obedjeme, třeba divadla a kina. A jsou věci, které potřebujeme – někdo musí vyrábět potraviny, asi bychom chtěli ideálně i třeba odvoz odpadu nebo doručování zásilek (což mi připomíná, že vypnutí automobilek taky není udržitelné donekonečna). Lékaři sice mohou některé věci odkládat, ale ne všechno. A v některých případech i na první pohled nevinné odkládání zákroků může mít oběti. V neposlední řadě tato cesta může vést k tomu, že třeba za rok budeme mít méně prostředků na zdravotnictví.

Léky a očkování – to bude jistě super řešení, otázka je kdy a v jaké podobě. A hlavně to neřeší, co dělat do té doby.

Testování – super řešení. Ideálně bychom otestovali celou republiku, identifikovali všechny nakažené a bylo by. Pak by stačilo jen testovat na hranicích. No, podle https://onemocneni-aktualne.mzcr.cz/covid-19 jsme byly schopni zatím udělat nejvíce 6 206 testů za den, obyvatel je přes 10 000 000.v6ak (2020-04-01 09:45)
(Á, vidím hrubku v předchozím příspěvku hned po odeslání. Má být „jsme byli schopni zatím udělat“.)Částečně by mohl pomoci pooling testů. Pro zjednodušení počítejme, že nejsou žádná omezení z hlediska false positives, false negatives, délky testování apod. Dejme tomu, že v ČR máme identifikovat cca 10 000 nakažených, tedy cca 1 ‰ obyvatelstva. Bez dalších tweaků (například testování korelovaných případů dohromady) mi vychází optimální velikost skupiny 692 lidí, pokud budeme půlit interval. Teoreticky máme kapacitu otestovat takovéto skupiny v celé ČR pod tři dny, ale to je jen první úroveň testování. Skoro polovina skupin bude mít někoho pozitivního. Pokud bychom dávali lidi do domácí karantény jen na základě toho, že je ve skupině s někým nakaženým, dali bychom do karantény půl ČR. Následně bychom tento počet mohli každé necelé tři dny půlit, až bychom identifikovali jen ty skutečně nemocné. Možná by to šlo tudy, ale má to spoustu „ale“. Včetně nezmínéně logistiky – umíme odebrat vzorky takovému množství lidí?

Já vládě nezávidím. Ne že by mi byli sympatičtí. Ne že bych někoho z nich volil. Ne že by neudělali zbytečné chyby – pokud chtěli ověřit ekonomickou teorii o regulaci cen v praxi, mohli to zkusit na něčem méně důležitém než jsou nedostatkové ochranné prostředky… Nicméně i kdyby nedělali očividné chyby, je těžké se na jejich místě rozhodnout správně.


píše k47 & hosté, ascii@k47.cz