k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer

Sjednocení soc-netů

9. 6. 2008 (před 14 lety) — k47 (CC by-nc-sa)

(soc-net je newspeakový výraz pro sociální síť)

Chystám jeden internetový projekt – určitou online aplikaci, které zatím říkám Synergia, zatím jsem jenom v začátcích, ve stádiu plánování, kreslení diagramů a tvorby specifikace, co by to vlastně mělo umět. Ale každopádně ta věc se bude dotýkat sociálních sítí. Jaké překvapení! Dneska se téměř všechno nazývá sociální sítí a všechno se točí kolem webu 2.0 a blogů a obsahu tvořeného uživateli… blablabla. Řeči, jenom řeči. Důležité je co daná aplikace umí.

Ale o tom nechci psát.

Logicky jsem začal průzkumem, jak to vypadá u konkurence (kolem toho slova si dejte opravdu hodně uvozovek) a registroval jsem se na různá blogovadla, soc-networky a web-dva-nula-něco-aplikace a jediný dojem, který to ve mě zanechalo je roztříštěnost. Prostě neuvěřitelný maglajz. Existuje tu nabídka asi miliardy služeb, které umožňují tu samou sociální interakci (další paradox je, že nás asociály z povolání to zase nějak extra netankuje) a člověk se v tom nějak ztrácí, neví kam dřív skočit a kam se registrovat, když má nějaké kamarády na službě X, Y i Z. Na všech třech? A pak bude lítat jako splašený ze stránky na stránku a kontrolovat, co se kde semlelo. Tohle je doopravdy mor (dovolte mi další odbočku: když jsem začal používat RSS kanál, tak jsem měl najednou o něco víc času, protože jsem nemusel přelétávat z místa n na místo n+1 a dívat se co je nového, ale pak se dostavil efekt, kdy jsem do čtečky nastrkal kdejaké blogy a bylo to zase v háji). Ta nabídka je doslova děsivá a mě na tom nejvíc chybí nějaké místo, kde by se tyhle služby potkávaly, jakýsi rozcestník, který by nějakým způsobem kumuloval a sjednocoval tu rozříštěnost.

Vycházím z jednoduchého přepokladu: když chci udělat nějaký nový soc-net (což nechci), tak je nemožné naverbovat XY „čistých“ lidí, kteří zatím nejsou zapleteni do žádné sítě. Oni už někde pravděpodobně jsou, někde působí, někde blogují, někde twitterují, někde jsou za devianty, někde mají svoji ksicht-knihu, jinde dělají činnost X a onde činnost Y. A tak nějak mě napadlo, že by asi nechtěli dobrovolně opustit svoje staré a zaběhlé soc-nety a přesunout se do mojí nové sítě (která je pochopitelně čistě hypotetická). A právě tady nastoupily myšlenky na jakési sjednocení, kdy by člověk v mé (neexistující) síti řekl: jsem registrovaný tady, tady a tady a pak by tato místa byla spolu provázaná. A tak nějak by mohlo vzniknout ono sjednocení.

Samozřejmě by to nebylo tak triviální, ale bylo by to potřeba podpořit nějakou tou technologií, která by umožňovala ono spojení a sdílení napříč všemi soc-nety.

A jenom tak mimochodem: líbí se mi myšlenky OpenIDOpenSocial. Tyto dvě technolohie by se mohly stát tím svatým grálem Konečného Sjednocení.


* 9. června 2008

píše k47, ascii@k47.cz