k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Nemůžeme se bránit donekonečna...

6. 2. 2012 (před 11 lety) — k47 (CC by-sa)
CC by-sa (via)

Ve čtvrtek se v Praze konal protest proti přijetí dohody ACTA, kterého se zúčastnilo přes 3000 lidí. Zástupci několika politických stran buď osobně nebo prostřednictvím tiskové zprávy přislíbili, že udělají, co mohou, aby dohoda neprošla. Protesty proti dohodě se konaly po celé Evropě, Polsko po nátlaku svých občanů pozastavilo ratifikaci dohody, Slovinský velvyslanec se omluvil za to, že v Japonsku dohodu podepsal, globální petice proti ACTA získala přes 1.700.000 podpisů.

Všechno naznačuje tomu, že tuto bitvu vyhrajeme a své online svobody před Velkým Obsahem obhájíme. Skoro se zdá, že protentokrát je naše výhra nad starým a zlým nevyhnutelná.

Protentokrát.


Ale co příště? Co se stane, až se za rok nebo dva roky objeví další dohoda, další zákon, který bude chtít ještě o trochu víc a ve kterém bude zase o něco méně místa pro naše online svobody? Budeme muset zase protestovat, podepisovat petice, psát svým zastupitelům, budeme muset zase vyjít do ulic? A pak zase a zase? Budeme se muset donekonečna bránit útokům na naše svobody?

A co se stane, až tím budeme příliš otrávení a unavení? Nemůžeme se bránit donekonečna. Na rozdíl od našeho „nepřítele“, nás za to nikdo neplatí a chceme se hlavně věnovat vlastním životům. Bude den, kdy nám dojde síla vzdoru, dnem kdy prohrajeme, dnem kdy ztratíme svobodu na internetu a protože internet je síť protkaná celou naší společností i svobodu jako takovou?

Jediný způsob, jak zabránit aby ten den nikdy nenastal, je získat reprezentaci v politice. Zvolit naše strany, které za nás budou bojovat, které budou hájit naše online práva. Ne proto, že je k tomu přesvědčili lidé v ulicích nebo masové online protesty, ale proto, že jsou na těchto hodnotách založeny a dbají o ně – mladé strany, nezamořené kariérními politiky, ale lidmi s hlavami plnými ideálů.

Když naše myšlenky budou znít na všech místech, od internetových diskuzí až po nejvyšší místa v politice, bude další ACTA zastavena už v zárodku a žádná další nevznikne. Jedině tak nikdy neprohrajeme.

píše k47, ascii@k47.cz