k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Místo, kam disky odcházejí umřít

— k47 (CC by)
CC by-nc-nd (via)

Takové místo skutečně existuje a nachází se uvnitř mého počítače.

Jenom za poslední rok mi chcíply už tři pevné disky & to už přestává bejt vtipný.


Chronologicky:

Téměř na den přesně před rokem proběhla Operace DELETE FUCKING EVERYTHING, kdy se mi odporoučel do věčných lovišť první disk. Následná obnova a re-instalace Ubuntu na můj impotentní počítač (který neměl žádnou CD/DVD mechaniku a odmítal bootovat z USB) se podobala stavbě modelu lodě v lahvi (jenom s mnohem více nadávkami).

Letos 26. července mi pak umřel další disk (1.5TB Western Digital green, kdyby to někoho zajímalo). Nejlepší na tom bylo, že disk byl relativně nový (možná něco přes půl roku) a skoro nic se s ním nedělo. Celou dobu na něm jenom ležely zálohy, se kterými se skoro nehýbalo.

No a včera mi umřel další disk, který jsem koupil krátce před loňskou havárií a od chvíle, co jsem ho připojil, se nepřestal točit. A to doslova: počítač jsem nikdy nevypínal a na tomto disku běžel archiv chanmineru (jehož databáze během té doby dosáhla hranice 100GB).

Zálohování je člověku k ničemu, když mu odejdou data a zároveň i jejich záloha.

Naštěstí jsem pár dní před tím koupil dva serverové disky na které jsem rsyncnul to nejdůležitější. Takže situace není zas tak černá. Pravděpodobně ztratím nějaká podružná data, ale za měsíc si na ně ani nevzpomenu a vůbec nebudou mi chybět.

Ale víte, co je nejzajímavější? Mě je to jedno.

Úplně jedno.

Dokonce si připadám o něco volnější.

To, co jsem skutečně vytvořil (tedy naprogramoval, napsal, vyphotoshopoval), se pohodlně vejde na flashku. A zbytek? Čert to vem. Bylo by pěkné všechno uchovat ad infinitum, ale data nevyhnutelně umírají.


Poučení:

  1. Disky selhávají
  2. Od tohoto dne až do skonání světa si budu kupovat disky po dvojicích. Jeden bude mít živá data a druhý bude jeho přesnou kopií. Disky nejsou zase tak drahé.
  3. Zkrátit fronty. Když na něčem dělám, neměl bych si to nechávat offline moc dlouho. Jak řekl Linus Torvalds: „Only wimps use tape backup: real men just upload their important stuff on ftp, and let the rest of the world mirror it“.
  4. Digitální střídmost není od věci
  5. rsync je jediný a pravý bůh
píše k47, ascii@k47.cz