k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Google je Zlo

16. 1. 2010 (před 13 lety) — k47 (CC by-nc-sa)

Prohlásil jsem Google za svého nepřítele.

Podívejte se na to takhle: Google má vlastní vyhledávač, má vlastní prohlížeč Chrome, něco jako operační systém Chrome OS, operační systém na mobily Android, free mailovou schránku Gmail, reklamní systém AdSense, RSS službu FeedBurner, online kancelářský balík Google Docs, online kalendář/diář/plánovač, video server YouTube, mapy, video-hosting Picasa, IM Google Talk, blogo-server Blogger, RSS čtečku Google Reader, službu pro prozrazení aktuální polohy Latitude, sociální něco Friend Connect, wiki/encyklopedii Knol, soc-net Orkut, Wave, měření návštěvnosti Analytics a nedávno spustil vlastní DNS server. Co je na tom špatně? Nic. Pokud chcete, můžete žít v krásném Google světě, je to vaše volba. Ale uvědomte si, co o vás google ví: zná vaše maily, ví co na síti hledáte, na jaká se díváte videa, jaké píšete dokumenty, jaké odebíráte RSS kanály, jaké fotky si ukládáte do jeho galerií a pomocí Latitude doslova zná vaši polohu. Služba Analytics je nasazená na mnoha stránkách a na každé z nich si ukládá sledovací cookie, takže může sledovat pohyb vaší IP adresy napříč internetem a pokud se svěříte do péče jeho DNS, bude znát každý server, který jste navštívili. Není toho trochu moc?

Možná jsem staromilec, ale možná taky člověk, který má ještě funkční mozek a nenechá se unášet trendy (a dneska frčí cloud, ať už to znamená cokoli). Pro mě je zkrátka soukromí něco velice důležitého a v sousloví moje data dávám důraz na slovo moje. Nesouhlasím s výrokem Erica Schmidta – CEO googlu, který prohlásil něco ve stylu: Ten, kdo se nemá za co stydět, nemá co skrývat (viz The Register). Dává to smysl jenom do chvíle, něž se nad tím zamyslíte podruhé: pan CEO implikuje, že pokud chcete něco skrývat, musí to být něco špatného, nelegálního nebo nemorálního. Kurva, jsem sám, kdo se nestačí divit? Co když chci skrýt svoje soukromí jednoduše protože můžu, protože do toho nikomu nic není. Je snad tohle racionální myšlení považováno za staromódní? Byla snad zavedena společenská norma, která diktuje presumpci viny?

**

Abych jenom nemluvil do větru a něco udělal, nechal jsem ve své Opeře blokovat naprostou většinu reklam, javascripty vlezlých služeb ve style Analytics, sledovací cookie a všechno tohle smetí (což má navíc ten pozitivní efekt, že se stránky načítají rychleji). Místo Googlu vyhledávám na Yahoo, Bingu nebo na Seznamu, používám OpenDNS, na Youtube nejsem skoro nikdy přihlášen, po ruce mám neustále nějakou webovou Proxy. Zkrátka jsem udělal pár kroků, abych za sebou zanechával méně virtuálních stop. Zajímavé na tom je, že jde skutečně o drobnosti, které mě nijak neomezují, nechovám se výrazně jinak než předtím, nemusím něco pořád řešit. Jenom jsem více anonymní. Vím, že i přesto za sebou zanechám spoustu stop, ale teď už nepatří jedné jediné firmě.

**

Další úrovní zahlazování stop je TOR nebo VPN.

**

Logo zapůjčeno odsud (licencováno pod CC by-nc).

píše k47, ascii@k47.cz