k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Drogy & alkohol 2.0

— k47 (CC by-sa)

Přemýšlel jsem o několika věcech týkajících se drog a znenadání na mě vyskočil tenhle článekono je to pravda.


jednom TED talku se řečník letmo zmínil, že se v budoucnu změní způsob produkce drog. Nebudou se vyrábět z rostlin, ale z kolonií bakterií, do nichž se implantuje gen, který bude produkovat obrovské množství morfinu, THC, derivátů kyseliny lysergové nebo jakékoli jiné látky (v odkazovaném článku zmiňují použití silami dobra pro výrobu léků). I když to řečník prezentoval jako výhled vstříc strašlivé budoucnosti, podle mě jde o skvělou zprávu. Proč?

  1. Zákony zakazující držení drog ztratí smysl.
  2. Zcela zmizí drogová kriminalita.

Jde přece o pouhé bakterie. Stačí si někde sehnat zárodek kolonie a množení se postará o zbytek. A pokud bude levně dostupná technologie domácí syntetizace genů, bude možné si stáhnout morfinový gen z internetu, syntetizovat si ho doma a retrovirem ho vpravit do obyčejných kvasinek. A to hlavní: Bude to moct dělat každý prakticky zadarmo, nejenom drogové kartely. Protože výroba bude velice levná, droga ztratí hodnotu a zmizí negativní společenské důsledky. Feťák nebude muset krást, aby sehnal prachy na další dávku. Může si skoro zadarmo vyrobit vlastní, nemusí od nikoho kupovat a veškerý drogový byznys se složí jako domeček z karet.

Jak psal Burroughs v Nahém Obědě: „Pokud chceme zničit drogovou pyramidu, musíme začít se základem pyramidy: narkomanem z ulice a přestat donkichotsky útočit na ty lepšíc nahoře.“


Další věc, která mi přišla na mysl (částečně v souvislosti s Designer drug) byl způsob návrhu nových chemikálií/léků/drog, kdy vytvoříme kompletní počítačový model lidského metabolismu, a pak do něj začneme sypat vygenerované chemikálie a model nám řekne jak bude tělo reagovat. Takhle můžeme objevit vele-účinné léky nebo jiné látky s nečekanými účinky. V jedné povídce (na kterou přijde řada později) takhle objevili analog alkoholu, který je 4× silnější, ale tělo se ho 4× rychleji zbavuje.

A hele ve zmíněném článku vědci vytvořili kompletní model jedné velice jednoduché bakterie.

Inu, už se těším až si dám Martini ze syntetického alkoholu, který nemá žádné vedlejší účinky.


Future is so bright we need fucking sunglasses.

píše k47, ascii@k47.cz