k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Drahá Velká Británie, táhněte do hajzlu!

17. 8. 2011 (před 11 lety) — k47 (CC by-sa)
CC by (via)

A je to tady! Další krok blíž k policejnímu státu Evropa.

Velká Británie chce mít právo v případě civilních nepokojů vypnout sociální sítě. Argumentují tím, že právě sociální sítě byly použity pro organizaci nedávných rabování.


Jak všichni víme, cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly a tohle je jeden z nich. Na první pohled může pro mnohé vypadat rozumně, ale ve skutečnosti otevírá pandořinu skříňku: nabízí další možnosti jak kontrolovat internet a tedy regulovat a přiškrtit tok informací. Plus tyto nové pravomoci mohou být snadno zneužity a jejich zneužití bude zcela zásadní. Ale to se přece nemůže stát, žejo? Přece žijeme v ideálním světě! Ne, nikdo nemůže zajistit, že moc nebude zneužita. Vlastně může. Lidé mohou zabránit zneužití této nové moci tím, že zabrání aby vůbec vznikla.

Západ byl rozhořčen, když Hosni Mubarak vypnul internet, když se Egypťané začali bouřit. Ale nenabízí plánovaný britský zákon úplně to samé? Vypnout část internetu, když se lidé bouří, aby zamezil šíření „špatných“ informací. Tohle je doublethink, přátelé. Británie se snaží o to samé, co bývalý egyptský režim, liší se jenom perspektiva. My jsme přece ti hodní, oni byli zlí.

A vezměte v potaz, jak je navrhované řešení neúčinné. Odstaví se některé komunikační kanály, ale ne všechny a ten kdo chce, vždycky najde nějakou boční cestičku, jak zorganizovat rabování. Jak říká jedno přísloví: kde je silná kryptografie, tam je i cesta. Takže aby Británie skutečně dokázala zabránit nepokojům, musela by vypnout mnohem víc: celý internet a všechny telefony. Ale pak by byl závažně porušen princip proporcionality (zjednodušeně řečeno: zákon má dalekosáhlé důsledky a přinese jenom nepatrné výsledky). A přitom přesně ty samé sociální sítě, mohou sloužit k rychlé organizaci postižených, varování lidmi přímo v centru dění.

Jde jenom o další dobrý úmysl, který jednak nebude fungovat a druhak centralizuje moc nad tokem informací. A jak všichni víme, informace jsou cennější než zlato, jak to ostatně Orwell napsal v románu 1984:

Kdo řídí minulost řídí i budoucnost. Kdo řídí současnost řídí minulost.


Už se mi dělá zle z těhle dalších a dalších pokusů pod různými záminkami omezovat svobodu. V USA šlo všechno do háje po útocích na WTC, Británie chce využít mnohem skromnější záminky. Není divu, že lidi si myslí, že šlo o útoky pod falešnou vlajkou. Všechno probíhalo náramně podezřele: stalo se něco strašného a vzápětí zmizel další kus občanských svobod. Já zatím nejsem paranoidní a pochybuji, že jde o konspirace, jsou to jenom nevkusně využité příležitosti.

PS: Po napsání těhle řádků se ke mně doneslo, že Čína schvaluje britský postoj k cenzuře internetu.

píše k47, ascii@k47.cz