k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer

Bratři moji, sestry moje, musíme vytrvat

29. 4. 2009 (před 13 lety) — k47 (CC by-nc-sa)

Na jednu stranu se situace zhoršuje a oni se snaží utahovat okovy. Na druhou stranu se něco začíná dít a to je důležité. Navíc každé jejich vítězství nás jen posiluje, bratři moji. Oni nikdy nemůžou vyhrát.

Před několika dny byli odsouzeni čtyři provozovatelé torrentového trackeru The Pirate Bay k jednomu roku vězení a náhradě škod (v přepočtu asi 60 milionů korun). Byli shledáni vinnými za to, že svým jednáním napomáhali porušování autorských práv.

Ale o tom psát nechci, bratři moji.

Chci psát o tom, jaké to mělo následky.


Krátce po rozsudku se stalo, přesně to, co jsme všichni čekali – protesty. Lidi nesouhlasili a z různých důvodů byli nasraní, někteří nechali svůj hněv propuknout v podobě DDoS útoku na stránky IFPI, jiní k věci přistoupili konstruktivněji a začali houfně vstupovat do švédské Pirátské strany .[main] .[main] (Piratpartiet), jejímž cílem je znovu nastolit rovnováhu v ochraně autorského práva.

Rozsudek byl jenom pouhou roznětkou, která zažehla tuto nebývalou politickou migraci. Dva dny po vyslovení ortelu se počet členů strany zdvojnásobil na více jak 34.000 členů a noví se stále hlásí. Pirátská strana navíc míří do Evropského parlamentu a potřebuje minimálně 100.000 hlasů, aby se jí to podařilo. Tento cíl teď vypadá mnohem reálněji.

A já doufám, bratři moji, že nad Evropou zavlaje pirátská vlajka.

Ale to nebylo všechno. Ledy se pohnuly nejen v dalekém Švédsku, ale i naše malá zemička zareagovala a jako přímá reakce na rozsudek nad čtyřmi provozovateli TPB vznikla Česká pirátská strana. Třicet hodin po ohlášení záměru získala víc jak 1000 podpisů nutných pro faktické založení strany a lidé podepisují dál.

Název je poněkud provokativní, ale kdo dohlédne dál než za negativní konotace vyvolané jménem, zjistí, že plány českých pirátů jsou velice rozumné.

Dovolte mi, bratři moji, abych citoval ze stránek Pirátské strany:

Nechceme omezovat autorská práva, chceme revidovat jejich ochranu. Chceme najít nový modus vivendi pro autorská díla.

Když budete číst dál, zjistíte, že sami stojí proti warezu a ctí autorská práva, ale chtějí je přebudovat a znovu obnovit rovnováhu, po které volá Lawrence Lessig ve své fantastické knize Svobodná Kultura.

Zajímavé je, že většina členů přípravného výboru jsou lidi z IT a programátoři, možná právě ██████████, kteří mají blízko k internetu budou motorem změny. Přece jenom internet je neomezený zdroj různých informací a názorů a pro nás – internetovou generaci – je přístup k nim zcela samozřejmý, stejně jako dýchání.

Záměr strany (byť zatím formulovaný značně neoficiálně) vypadá velice rozumně. Ale hluboko ve mně číhá strach, aby se Pirátská strana nezvrhla v něco špatného, nezačala bojovat s větrnými mlýny, nebo aby se nezačala příliš přiklánět příliš k extrémní politice „všechno na internetu je zadarmo“ a fakticky tak usilovala o zrušení ochrany autorských děl, se kterou jednak sám nesouhlasím a pak by se takhle radikální názory nikdy neměly šanci prosadit a byli by sami proti nastolení rovnováhy, která povede k dalšímu rozvoji, kdy lidé budou moci stavět na práci svých předků.

Ale pevně věřím, že se tak nestane.

Technologie se změnila a je na čase, aby se tomu zákon nějakým způsobem přizpůsobil. Není možné brzdit pokrok jenom proto, aby se vešel do mantinelů vymezenými zákonem. Přinesl nám nové možnosti a my všichni se s tím musíme vyrovnat a opět nastolit rovnováhu.

Z Pirátské strany by se měla stát politická síla internetové generace, která se o něco pokusí a bude se zabývat dalšími ožehavými otázkami současnosti – bojovat proti dalšímu nesmyslnému posilování ochrany autorských práv, cenzuře a omezování soukromí na internetu.

Když se Pirátské straně tohle podaří, bratři moji, pak jsme vyhráli.


Promiňte mi to separující označení *oni. V demokracii by žádní oni neměli existovat. Vládnout by měl lid prostřednictvím volených zástupců. Lid by si měl vybrat správně a zodpovědně a svět by se pak nedělil na nás a na . Leč poslední dobou, mi, bratři moji, připadá, že to tak není. Nevím jestli lidé neznají tuhle elementární pravdu a sami sebe dobrovolně staví do role podřízených, kterým shůry vládnou oni nebo jestli jsou naši zástupci jsou pod tlakem někoho, kdo má moc a žádá si změnu ve svůj prospěch. Nevím. Každopádně mi připadá, že tohle uspořádání nefunguje a oni nám vládnou a snaží se nás omezovat.


Dodatek:

Na založení strany zareagovala i média, konkrétně novinky.cz s poněkud bulvárně nazvaným článkem Čeští počítačoví piráti zakládají politickou stranu.

Jde v podstatě výcuc stránek Pirátské strany, ale jako obvykle ty největší perly jsou na dně, tedy v úplném závěru článku, kde se k věci vyjádřil člověk z druhé strany barikády:

„Přijde mi naprosto absurdní, aby podobná strana vznikla. Je to čirý populismus. Je to stejné, jako kdyby vznikla strana na podporu automobilových zlodějů či legalizace drog. Nikdo nesmí mít právo zasahovat autorům do jejich práv,“ řekl Novinkám Jan Hlaváč z protipirátské organizace BSA.

Pan Hlaváč očividně zahlédl jenom název strany a to mu stačilo, aby jí odsoudil. Korunu všemu nasadil v závěru:

Pokud by taková strana podle Hlaváče získala vliv, tak by to mohlo mít velmi negativní pro českou ekonomiku. Země s nízkou ochranou práv autorů patří mezi země s velmi nízkou životní úrovní – jde zejména o mnohé africké a asijské země.

Má pravdu, že země s nízkou ochranou práv autorů mají nevelkou životní úroveň, avšak rozhodně z prvního nevyplývá druhé, ale přesně naopak. Tyto země mají nízkou životní úroveň a proto mají jiné starosti než se zabývat ochranou práv autorů.

Za tuto perlu děkujeme.


zdroje: internety a hlavně Torrent Freak

píše k47, ascii@k47.cz