k47.cz

twitter RSS

Boj proti pirátství, 3d tisk, BitCoin a ti další

27. 1. 2014 (před 8 lety) — k47 (CC by-nc-sa)

Budoucnost se dá předvídat jenom velice těžko, ale jednou věcí si můžeme být jistí: To, co se teď děje ve jménu boje proti pirátství, se bude v budoucnu opakovat s 3D tiskem a pak možná s BitCoinem a ostatními krypto-měnami. Tato tři témata mají společnou jednu důležitou věc, která je také důvodem, proč se proti nim povede válka: zbavují se zastaralých prostředníků.


3d tisk je jednou z těch technologií, která když uspěje a levně se dostane mezi lidi, může vyvolat obrovské změny ve společnosti. Pokud neuspěje, dopadne jako běžný 2d tisk – je pěkné ho mít, ale tiskařský průmysl jede dál beze změn a knihy se stále tisknou ve velkých nákladech a prodávají v knihkupectvích. K úspěchu je potřeba, aby se technologie domácího 3d tisku zdokonalila, zlepšila se přesnost, rozšířila paleta dostupných materiálů a cena zůstala přijatelná. Pak nás budou čekat zítřky tak světlé, že všichni budeme muset nosit sluneční brýle.

Drahé a profesionální stroje se už celá léta používají na prototypování, výrobu určitých součástek letadel a aut, tisknou se tak kusy čelistí, lebek a jiných implantátů, konstruují se orgány z kmenových buněk, tvoří se protézy a umělé končetiny – tedy typicky věci, které musí být extrémně přesné, jsou zcela unikátní pro svého nositele, nebo se nedají vyrobit žádným jiným způsobem. Je možné tisknout nejen z plastu, ale i ze skla a kovu a takto je možné vyrobit všechno od těch nejmenších součástek až po několikametrové struktury.

Levné domácí 3d tiskárny zatím nemají nijak přehnanou přesnost, rychlost nebo výběr materiálů, ale pokud se to změní, už si vybírejte pořádné sluneční brýle, které si koupíte, nebo spíš vytisknete.

Ale proč vlastně takový poplach?

Tak předně 3d tiskárny můžou tisknout svoje vlastní kopie i když zatím potřebují nějakou tu extra ocel, elektroniku a motory, ale to se může změnit (viz. nutnost slunečních brýlí).

Zásadní otázka ale zní: k čemu nám to vlastně bude? To, že si můžeme z plastu vytisknout kopii vlastní lebky, je pěkné, ale není to moc užitečné. Aby se 3d tisk skutečně projevil, musí pro něj být dostatečné uplatnění mezi obyčejnými lidmi. Nikdo nemůže pochybovat, že pro kastu kutilů bude představovat skutečné požehnání, ale oni sami nedokážou nadějnou technologii změnit na nezastavitelnou sílu, které změní celou společnost. Oni můžou začít, ale my musíme pokračovat. Těžko říct, co bude ona pomyslná killer app. Na tuhle otázku neznám odpověď a pochybuji, že ji zná kdokoli na Internetu, který je jako vždycky novou technologií nadšený, ale nic s ní nedělá.

Možná, že aby se 3d tisk skutečně uchytil, bude potřeba určitá formu peer-to-peer společnosti, kdy Internet bude představovat rovinu, kde se budou vytvářet, sdílet a zdokonalovat plány v duchu open source, open design a peer-to-peer a 3d tisk se postará o produkci a konstrukci – podobně jak o tom už před lety mluvil Michel Bauwens.

Ale možná, že revoluce 3d tisku začne pomalu a bude se na nás plížit, aníž bychom si ji všimli a ze začátku si vystačí s tisknutím drobností, doplňků a náhradních dílů k domácím zařízením a spotřebičům, které se už dávno přestaly vyrábět a tohle bude jediný levný způsob jak je zase zprovoznit. Když se to stane, výrobci se možná budou bouřit a požadovat kompenzaci za plány a výkresy k dílům jejich zařízení, možná, že budou tvrdit, že ony výrobky jsou jejich duševní vlastnictví, možná se budou snažit zamezit výrobě nebo modifikacím a nebo se možná uchýlí k FUD taktice. Jedno je jisté: čím větší bude mít 3d tisk dopad a reálný potenciál, tím větší vlny bude vyvolávat ze strany současných hráčů. A zatím se voda zdá poměrně klidná.

Pokud se 3d tisk skutečně začne šířit mezi obyčejné smrtelníky, bude sílit snaha starého světa to celé zatrhnout. Jejich argument bude stejný jako v případě online pirátství – fakt že se objevila nějaká technologie, která může starý svět připravit o výsadní postavení, formu kontroly a tím pádem i zisky, pro ně už z principu bude znamenat, že tato technologie je špatná, zlá, nemorální a měla by být zakázána a postavena mimo zákon – tedy aspoň tak to budou prezentovat světu, i když na dně svých vystrašených duší budou vědět, že se snaží holýma rukama zastavit přívalovou vlnu.

Souboj bude pro staré monopoly tím těžší, čím více bude pro 3d tisk legitimního použití. A když vezmeme v potaz, že už teď ho konstruktéři starého světa sami používají, nemáme špatnou startovní pozici. Z toho vyplývá, že se pravděpodobně pokusí zbavit jednotlivé lidi možnosti 3d tisku a tuhle možnost zachovat jenom pro velké hráče, kteří se mezi sebou mohou dohodnout. Buď to provedou formou agresivních DMCA oznámení nebo prosazováním DRM schémat.

Pochopitelně se budou ozývat hlasy, že plně automatizovaný 3d tisk může připravit mnoho nekvalifikovaných dělníků o práci. Někteří zastánci 3d tisku jdou ještě dál a spekulují, že s pomocí této technologie můžeme odstranit nutnost fyzické práce jako takové. Jak by pak vypadal svět, můžeme jenom těžko předvídat, protože v takových scénářích už pomalu vstupujeme do světa post-scarcity, kde všechny zažité představy přestávají platit. Možná, že když není pro všechny práce, je třeba se poohlédnou po systému, kde přínos člověka není poměřován ekonomickým prospěchem jeho zaměstnavateli, ale nějakým širším společenským přínosem právě jak o tom mluvili teoretici peer-to-peer světa.

píše k47 & hosté, ascii@k47.cz