k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Zásadní životní pravdy

27. 4. 2017 — k47

Jednu z věcí, kterou nesnáším, jsou dalekosáhlé závěry a zásadní životní pravdy vynášené bez opodstatnění.

Například je snadné a moderní tvrdit, že lidé jsou jen sehnutí nad mobily a nevěnují pozornost svému okolí a vyvozovat z toho závěry o tom, jaký má technologie dopad na podobu společnosti, mezilidských vztahů, narůstající samoty a neschopnosti se nudit.

Někdo jiný vytáhne černobílou prehistorickou fotku, na které všichni do posledního pasažéra vlaku čtou noviny & přidá nějakou sarkastickou poznámku o tom, jak je ta technologie hrozná & odlučuje nás od světa.

Je to pocit proti anekdotickém důkazu.

Závěrem může být: Nikoho příliš nebaví se nudit a tak se snaží zabavit. To ale nezní tak hluboce, protože pravda může být komplikovaná a zároveň nepříliš dramatická.

Sám se snažím psát o tom, co jsem buď sám zažil nebo o příkladech o kterých jsem četl/viděl/potkal. Ale jsou to jen exempláře, povětšinou osamocené a vyčnívající z šedi. Přinejlepším to může navázat nějaký dialog, zažehnout plamínek reflexe, navázat pocit, že v tom nejsme sami, ale to je tak všechno. Nesnažím se to extrapolovat na celou společnost & dělat z toho nějaké závěry, na to nemám ani nutnou pompózní aroganci, ani potřebná data. Někdy to tak možná může vyznít, ale nikdy to není můj cíl.

Je lákavé napsat něco jako, že žijeme ve světě, který se potápí do samoty, než rozebírat vlastní pocit samoty nebo samoty z příběhů jiných lidí. Rozhodně to zní důležitěji & člověk si připadá jako moudrý učenec. Takové věci můžou znít pravdivě, ale jsou? Není to spíš něco, co člověk čeká, že od něj ostatní chtějí slyšet & nekriticky posiluje určitý názorový proud?

Ve hře může být mechanismus, kdy zobecňuji vlastní pocity/postoje/prožitky na celou společnost. To, co prožívám já, musí přece nějak prožívat všichni. Moje postoje přece musí být normální. Nemusí.

Tenhle text je taky jen příklad, pouhý výčet exemplářů. Netvrdím, že celá společnost má tendence k dramatickým – ale obsahově prázdným – závěrům. Nesnažím se tady kázat a ani se nesnažím o elitistickou kritiku, je to jen jedna věc, která mě štve.

píše k47, ascii@k47.cz