k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Tohle kotě nepřežije zimu

2. 11. 2017 — k47

V poslední době mě fascinuje rozpad morálních hodnot. Ten moment, kdy člověk přestává věřit ve společnost a její hodnoty, kdy dělat dobro nic neznamená, protože pojem jako společnost, dobro nebo etika ztratilo všechen význam. Když nic nemá smysl a nic se nemůže obrátit k lepšímu, nic nemůže vést ke spravedlnosti nebo spokojenosti, protože tyto termíny jsou jen vyhlodané sémantické schránky, co bude člověk dělat? Co může dělat?

Zoufalství může ospravedlnit hrůzné činy. Může z člověka udělat inertní prázdnou schránku, která je neschopná interagovat s okolím jako forma úniku. Pak, když uvidí nebo zažije něco strašlivého, ale nic to s ním neudělá, je volný. Necítí empatii nebo strach, necítí nic. Nemyslím tím psychopatii, jen absolutní netečnost ke světu.

Rozhodnout se nebýt součástí společnosti je preferované před druhou exterémní alternativou: Jediný smysluplný způsob, jak s ní interagovat, je snažit se jí zničit.

Teď když jsem si odbyl tohle, je načase uvést novou kapitolu Doomsday party blogu Náš konec. Která je o tom všem, co jsem psal v paragrafech výše. Konkrétně variantě číslo dvě – jediná smysluplnou interakcí se společností, je snažit se jí zničit. Když konec světa nemůžeme odvrátit, musíme si vybrat ten svůj a snažit se předběhnout všechny ostatní.

Kdybych jí měl dát podtitul, bylo by to „Příběh o velice nešťastných lidech, kteří snaží ve světě najít nějaký smysl,“ abych zmátl potenciální čtenáře. Není to úplně lež, skutečně je to o lidech pátrajících po smyslu něčeho, jen forma je nečekaná.


+1: Na internetu je poslední době populární fráze virtue signalling. Je často používána reakcionáři proti takzvaným „SJW“, a naznačuje, že jejich starost o ostatní není upřímná a není to víc než signalizování ostatním, že jsou dobří lidé. Tenhle termín je nebezpečný v tom, že celkově diskredituje empatii. Dá se přeložit jako: „Když se staráš o problémy, které se tě přímo nedotýkají, jsi pokrytec, který to využívá pro budování vlastní image.“

+2: Všechno to má možná nějakou spojitost s nedávným příspěvkem, možná ne.

píše k47, ascii@k47.cz