k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Žij rychle, umři mladý

— k47

O svém hypomanickém příteli jsem se zmínil v temných dobách, kdy se zdálo, že všechno je ztraceno a kdy konec musí přijít každou chvíli. Mezitím se mnoho změnilo, jen ne můj hypomanický přítel, ten stále pokračuje v majestátním letu horními vrstvami atmosféry, kde je vzduch řídký & člověku se z té vší radosti motá hlava. Tedy aspoň takový obraz zanechává na sociálních sítích.

V těchto dnech je mu dvacet & začíná vysokou školu v zahraničí. To je delikátně explozivní kombinace. Když potká nové lidi ze svého věkového škraloupu, kteří jsou naladění na stejnou vlnu, může se teprve pořádně rozjet. Jak vysoko vzlétne, jestli jen vysoko nebo do Ikarovsky stupidních výšek, není zatím jisté.

Teď je ideální čas začít spekulovat, jak to s ním skončí & ve velkém rozjet sázky. Ultimátním gambitem by samozřejmě bylo vsadit na klub 27 a hrát dlouhou hru. Cynici bez představivosti by šli do zklamání v lásce a rekreační sebepoškozování. Realisté by dali své peníze na přešlap lehkovážnosti, mladá krev je přece jen slepá k riziku. Otázka jen jak daleko by se vyplatilo zajít. Můj hypomanický přítel (pokud vím) neřídí, takže zlámané kosti ve vracích rychlých aut odpadávají, pije jako duha, to jo, ale otrava alkoholem má nezajímavý kurz a cirhóza jater nic nezaplatí ještě dlouho.

Nejvíc mě na mém hypomanickém příteli překvapuje jeho odmítavý postoj ke drogám. Co to sakra dělá? Je mu dvacet a odmítá chemické vzpruhy, co to znamená? To nedává žádný smysl.

Možná je to jen odraz pokleslých morálních hodnot, ale proč by se v téhle době někdo snažil – byť jen trochu – chovat rozumně. Kráčíme po prkně, žraloci ve vodě už nedočkavě krouží, nemá smysl se držet na uzdě.

Mezi symptomy klinické hypomanie patří povznesená nálada, zvýšená energie, menší potřeba spánku, vyšší sebevědomí, ochota riskovat, velké puzení navazovat kontakty, překračování nepsaných pravidel, hypersexualita, nezřízené chování. Některé z nich můj hypomanický přítel vykazuje. U jiných závažnějších příznaků mi připadá, že mu k nim zbývá jen jeden krok, stačí rozlomit poslední pečeť a všechno se to vyvalí na povrch. Tedy aspoň doufám. Přece jenom v tom mám slušné prachy.

Možná chci, aby můj hypomanický přítel vzlétl příliš blízko slunce a vzplanul, protože je to jediná věc, která dává smysl. Žít rychle a umřít mladý bez vědomí rizika nebo strachu je preferováno před možnými alternativami. Možná chci, aby on zvítězil a unikl na vrcholu křivky, když se to ostatním nepodařilo.

píše k47, ascii@k47.cz