k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Zavraždit Zuckerberga

— k47

A co třeba tohle: Vražda Marka Elliota Zuckerberga.

Jednou, když jsem ležel napůl mrtvý v posteli, mě napadlo: Co by se změnilo, kdyby někdo oddělal ropuchu, která sedí na studni osobních dat a společenského života miliardy lidí, a která násilně proměnila složitý propletenec společenských vztahů na výrobní pás vedoucí skrz jeho mechanické monstrum online reklamy a sledování.

Proč ne, žejo? Aspoň by se něco stalo. Když nic nemá smysl, všechny možnosti mají stejnou váhu, i ty nepředstavitelné a nemorální. Bylo by rozhodně zajímavé sledovat, co se stane potom. Kdyby vražda nebyla nijak vysvětlená, média a lidé by ji začali dávat nějaký konkrétní význam. Přece to nemohl udělat někdo jenom tak? Přece někdo nevystřelil, jen aby nakopl zaběhnutý řád & sledoval chaos & nejistotu? Přece to musí mít nějaký smysl.

Jedna vlna racionalizace by z něho mohla udělat mučedníka libertariánů Silicon Valley & symbol odporu proti zrůdným ludditům. Mohlo by to dodat sympatie jeho žabímu ksichtu & v určitém smyslu pomoct legitimizovat zla, která jsou spojená s jeho byznysem.

Když by někdo vraždu provedl z politických důvodů, jako protest proti surveillance-industrial complex, nezískal by nic a ve výsledku by mohl jen víc ztratit.

Jediný důvod proč to udělat, je chaos. Bylo by zábavné sledovat strach hlavounů a VC, kteří si nemůžou být nikdy zcela jistí. Pomohl by tomu druhý zásah – o týden později Eric Schmidt koupí zblízka tři rány do krku, jedna z nich mu přerazí míchu a na místě chcípne. Osud všech je nejistý, panika zajištěná. Jeden útok je dílo osamocené náhoda, dva útoky po sobě je něčí plán. Tři dny nato někdo Peteru Thielovi usekne hlavu rezavou mačetou a hodí ji prasatům. Útok pokračuje, nic ho nemůže zastavit, elita je plně ve stavu paniky, svět se začne měnit.

Pokud jsou v ohrožení ti, kteří mají moc svět změnit (v tomto případě technologicky), nepochybuji, že by ho změnili všem navzdory, jen aby sami nebyli v ohrožení.

píše k47, ascii@k47.cz