k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Žádná konkurence

— k47

Youtubeři nadávají na youtube, klesají jim příjmy, začala adpokalypsa, jejich videa jsou bez varování „demonetizována“ a označována jako nevhodné pro zadavatele reklamy, celé kanály bez varování mizí, tato rozhodnutí jsou z velké části automatizována.

Klasická námitka příznivců volného trhu by byla, že když se jim na YT nelíbí, můžou jít jinam, kde s nimi budou zacházet jako s rovnými partnery & ne jako se skotem na jatkách.

Problém je jenom v tom, že prakticky vzato nemůžou jít nikam jinam, konkurence neexistuje, youtube má na poli „nezávislého“ online videa de facto monopool. Tedy můžou, ale pak pojdou hladem. Můžou migrovat na vid.me nebo dailymotion, ale tam není publikum, tam je nikdo nebude sledovat. Proto musí tolerovat všechny sračky ze strany YT a modlit se, že se na ně neobrátí algoritmický hněv googlu.

Platforma jako youtube spojuje dvě věci – distribuci a publikum. Každá jiná videosajta má možnost publikace (nemusí být tak efektivní protože soukromé sítě), ale nemá kritickou masu publika. Výsledkem je Hlava XXII. Tvůrci contentu by přešli jinam, kdyby tam bylo publikum, ale to se tam neobjeví dokud nepřejdou tvůrci. Mezitím YT funguje bez konkurence a může si dělat co chce.

Výsledkem je centralizace jdoucí proti snům internetových vizionářů, kteří v síti viděli nástroj decentralizace a přímé komunikace, která se obejde bez prostředníků.

John Gilmore prohlásil slavné „The Net interprets censorship as damage and routes around it.“ Ale místo toho síť prostředníky, umělými úzkými hrdly a bdícíma očima vytrvale prorůstá. (Dmytri Kleiner, najděte si ho.)

Apokalyptický konec tohoto scénáře je doba, kdy budou existovat jen tři firmy, které budou poskytovat všechno online a každá bude mít de facto monopol ve svém oboru.

+1: google a facebook mají přímý vliv na víc jak 70% celosvětového online provozu.

+2: A pochopitelně tvůrce videí neplatí yt samotné, ale zadavatelé reklamy. Oni určují pravidla hry.

+3: Tenhle post od S. je k tématu.

+4: Alternativní titulek tohoto postu: „Zlato, algoritmus mě vyhodil z práce.“

píše k47, ascii@k47.cz