k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Úniky hesel

— k47

V poslední době se objevují zprávy o dalších a dalších únicích hesel z databází velkých webů. V posledních dnech k nim přibyl únik 750000 jmen a hesel z mall.cz.

Jestli máte pochybnosti, zdali vás některý z těchto úniků nezasáhl, můžete si zkontrolovat, jestli nejste v seznamech kompromitovaných uživatelských jmen nebo mailů & pak začít náležitě panikařit. Někdy je příjemné žít v nevědomosti.

V souvislosti s touto katastrofou jsem si začal dělat pořádek v místech, kde jsem registrovaný & začal jsem omezovat možné body kontaktu. Hodilo by se, kdybych aspoň věděl, kde všude jsem se za roky spanilé plavby mořem internetu zaregistroval. To by byl dobrý začátek.


Jinak jsem taky začal s dalším blogem. Jmenuje se 0xDEADBEEF a jde o lehkou odnož funcionálně.cz. Chci tam psát krátké zkazky o technických paperech a článcích, které jsem přečetl, spíš pro mě, než pro hypotetické čtenáře, jako poznámky, abych nezapomněl.

Pochopitelně to běží na blogo-systému, který pohání tuhle končinu, k47.cz a doomsday party blog. Ten nepotřebuje žádnou databázi a tedy ani žádné přístupové jméno/heslo, což o něco redukuje možnost kompromitace.


Do toho jsem obnovil databázi (převážně špatných) vtipů, která roky běžela v tichosti a v březnu z neznámého důvodu přestala fungovat. Exportoval jsem data, nalil do tohoto blogo-systému, nechal vygenerovat statické stránky a teď běží nahrávání na web. ███████████████████████████████████████████████████████████████████████████


Jo a jednou za uherský rok autobusem & zase narazím na náhradního řidiče, který nezná místní končiny & potřebuje poradit s navigací.

píše k47, ascii@k47.cz