k47.cz

mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

What year is this?

6. 9. 2017 — k47

Není možné se vrátit zpátky. Možná právě tohle se David Lynch snažil říct ve třetí sérií Twin Peaks.

Před nějakou dobou jsem tu naznačil teorii, že nové Twin Peaks se dá číst jako kritika nostalgie po oživení série samotné, a finále ukazuje, že na tom může něco být. I když věci vypadají stejně, z principu nemůžou být stejné. Uplynulo pětadvacet let a situace se změnila k nepoznání. Fanoušci nikdy nemůžou dostat přesně to, co chtějí. Možná proto se duo Lynch/Frost rozhodlo pro husarský kousek: Divákům začnou předkládat uspokojivý finiš, ale na poslední chvíli strhnou volant stranou a všechno zakončí tak, jak by jen málokdo čekal.

Finále Twin Peaks bylo odvysíláno jako jednolitý blok dvou epizod a každá z nich představuje jeden konec série. Tuto dvojakost někdo na internetu shrnul slovy: „Sedmnáctý díl je Twin Peaks, osmnáctý je Mulholland Drive,“ což podle mě není vůbec špatná vizitka. Pokud chcete, aby vaše Twin Peaks mělo uspokojivý závěr, nikdy se nedívejte na osmnáctou epizodu. Její rozuzlení je nečekané.

První polovina poskytne odpovědi na některé otázky a zároveň nastíní velký obraz. Gordon Cole prozradí, že major Briggs objevil entitu čirého zla zvanou Judy, a spolu s Phillipem Jeffries a Cooperem za ní měli namířeno, ale pak oblíbený agent FBI zmizel a jejich plán byl odložen k ledu. Po stejné entitě celou třetí sérii pátral zlý Cooper. Toto odhalení dodá mythosu Twin Peaks nosný rámec, ale zároveň vede k dalším otázkám, které nejspíše zůstanou navždy nezodpovězené. Jedna opona byla stržena, ale hned za ní je další.

Tempo sedmnácté epizody je neskutečné. Věci se konečně začínají hýbat, jako kdyby série celou dobu spala, jen aby se stačila probudit právě včas pro finální konfrontaci. A jaká to byla konfrontace!

Bob je zlikvidován Freddiho magickou pěstí, Copper svému dvojníku nasadí prsten a tak ho pošle zpátky do rudého pokoje, z Naido se stane skutečná Diane a vypadá to, že všechno je na cestě k „a žili šťastně až do smrti.“ Cooper najde Philipa Jeffries, vrátí se zpátky v čase do roku 1989 a pokusí se zachránit Lauru Palmer chvíli předtím, než byla zavaražděna. To se mu podaří. Tedy něco se mu podaří. Lauřino tělo neskončí na břehu řeky zabalené v plastu, ale Judy přesto nějak zasáhne do její záchrany a Laura zmizí Cooperovi z rukou.

Kdyby série skončila v tomto okamžiku, všichni by byli spokojeni. Šlo o maličký cliffhanger, ale všechno působí celistvým a uzavřeným dojmem – zlo, reprezentované Cooperovým dvojníkem bylo zažehnáno a Laura potkala jiný osud. Bavíme se tu ale o Lynchovi a jeho nezajímá, co fanoušci chtějí.

Pak přijde osmnáctá epizoda a něco je jinak. Začíná rekapitulací Cooperova úniku z rudého pokoje. Když se dostane ven, čeká na něj Diane. Spolu pak vydají na cestu někam pryč. Kam přesně a za jakým účelem, není jednoduché dekódovat. Je však jisté, že realita Twin Peaks, tak jak ji známe, se – narušena pokusem o záchranu Laury Palmer/machinacemi Judy – začíná rozpadat a mizet. Coop se vyspí s Diane ve špinavém motelu a probudí se do jiného města a do jiného světa. Diane není nikde k nalezení. Byla přepsána i jejich jména – stali se z nich Richard a Linda. Agent FBI najde Lauru Palmer, ta se ale předtsaví jako Carrie Page a o městečku Twin Peaks a své rodině neví zhola nic. Dům její matky patří cizím lidem, kterým jméno Palmer také nic neříká.

Agent Cooper je vývojem situace zmatený a pronese větu, která bude fanoušky pronásledovat dlouhé roky: „What year is this?“ stejně jak to dokázala fráze „How's Annie?“ o čtvrt století dříve.

A to je konec. Může jít o největší cliffhanger v dějinách televize, nebo také o perfektní finiš, buď bezvadný most do nové série nebo absolutní konec.

Na jednu stranu se můžeme ptát, co to znamená pro příběh Twin Peaks, jak to změní fakta, která už známe a jak to zapadá do mytologie městečka stíhaného zlem.

Ale na druhou stranu může být realita Twin Peaks kompletně vymazaná. V této realitě nic z toho, co jsme znali, neexistuje a proto není kam pokračovat. Všechny postavy, dějové linky a životní příběhy zmizely ve slepém rameni řeky času. Jde o konec bezútěšný, nicméně kompletní a nezbývá v něm žádný materiál pro další sérii. Toto vysvětlení jsem přijal a poté se ve mě rozlil pocit blaha. Takhle to mělo skončit.

Hned potom jsem šel spát (díval jsem se na živý pirátský stream od 2 do 4 hodin ráno), ale po probuzení (zdálo se mi, že se s Lolo Ferrari procházím zimní krajinou) jsem si nebyl tak jistý. Emoční odezva mě praštila se zpožděním, ale o to silněji.

Je smutné, že série končí a Lynch neprojevil zájem pokračovat. Ale na druhou stranu je skvělé, že skončila právě takto – uspokojivá, protože rozřešila vlastní záhady, ale přesto nikdy kompletně neobjasněná, stále plná číhajícího zla, které nikdy nebylo poraženo a které i přesto, že se s ním utkali ti nejlepší z nejlepších, jak se zdá, má navrch.


A když to nebude stačit a nostalgie se nebude dát snést, vždycky můžeme doufat ve čtvrtou sérii, která se bude točit kolem hodno-zlého Richarda Coopera a Laury Palmer/Carrie Page, kteří se snaží zjistit, co se sakra děje v novém neznámém světě, který obsahuje jen mihotavé dozvuky toho starého, který jsme se naučili milovat.

píše k47 & hosté, ascii@k47.cz