k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Twin Peaks 3-16

28. 8. 2017 — k47

Nová série Twin Peaks je s každou epizodou lepší a lepší. Čekání se vyplatilo. Tempo a intenzita nabírá výrazně na obrátkách a je jasné, že během dvojice finálových epizod, které budou odvysílány příští týden v jednom dvouhodinovém bloku, dojde k explozivnímu rozuzlení. A že bude co rozuzlovat. Dnešní šestnáctá epizoda završila mnoho dějových linek, ale přesto jich velká část zůstává nevyřešená a skoro se zdá, že dvě hodiny nemůžou stačit.

Následující odstavce obsahují spoilery. Pokud si nechcete nechat nic vyzradit, použijte únikový východ alt+f4 & uvidíme se tu zítra.

Největším překvapením je zpráva, že Cooper je zpátky, ne jako Dougie, ale jako speciální FBI agent Dale Cooper. Elektrický šok minulé epizody ho probral k životu a vrátil do kůže energického, odhodlaného agenta, který má poslání a udělá všechno, aby ho splnil. Náhlá změna charakteru vytvořila pocit urgentnosti, najednou celá série přeřadila na vyšší obrátky a začala se hnát k finálnímu duelu mezi dobrým a zlým Cooperem.

Ale nová epizoda není jen o probuzení našeho oblíbeného agenta. Jako vždycky je v ní mnohem víc.

Chantal a Hutch, zabijáci s úkolem odstranit Coopera uvězněného v Dougieho bezradném těle, potkali svůj konec v zaměřovači naštvaného a po zuby ozbrojeného účetního. Prošpikoval je kanonádou kulek, která by zahanbila i Bonnie a Clyda.

Krvavá scéna přišla z ničeho nic, jakoby náhodou, a zcela změnila tón epizody. Ta se do té doby točila kolem v kómatu ležícího Dougieho, kterého přišli navštívit vděční bratři Mitchumové, jako obvykle v doprovodu jejich tří dívek. A právě bratři Mitchumové završí krveprolití tečkou, která mě rozesmála k slzám:

„What the fuck kind of neighborhood is this?“ žasl Brad Mitchum, když pozoroval prostřílenou dodávku.

„People are under a lot of stress, Bradley.“

Duo Lynch/Frost se jako obvykle nebojí obratně balancovat mezi hororem a komedií.

Bratři Mitchumové jsou ukázkou toho, že nové Twin Peaks je plné nezapomenutelných vedlejších postav. Nejen velká jména z původní série mám budu chybět, až probuzené Twin Peaks skončí, ale také všechny charaktery, které pojí Lynchův masivní počin dohromady. Třeba takoví bratři Fuscové, ač se ukázali jen v pár dílech, zanechali silný dojem jako trojice policistů/detektivů, kteří nic neberou příliš vážně. Nebo třeba Freddie – onen mladík s nadlidskou silou – jehož rány mají takovou explozivní intenzitu, že během rvačky v Roadhouse začne hudba přeskakovat s elektrickým praskáním.

Příběh se hýbe vpřed a divákům se vyjevuje víc a víc z mytologie a skryté historie Twin Peaks, často jen ve formě drobných noticek. V minulém díle je vyjeveno, že Richard Horne je syn Audrey a v tom současném zlý Cooper lakonicky procedí „Goodbye, my son,“ a tím potvrdí, že je to jeho syn. V tom okamžiku na tom příliš nesejde, protože Richard právě zemřel, padl jako pokusný králík v pátrání zlého Coopera po cestě zpátky.

Dozvídáme se také víc o dvojnících, nebo tuplách, jak je označuje Tammy. Původní Dougie byl tulpa, umělá postava vyrobená za určitým účelem. Diane poté, co jí zpráva od zlého Coopera vrátí paměť, v dech beroucí scéně prozradí, že jím byla znásilněná a ona sama je také jen tulpa. Vyrobená a manipulovaná zlem. Proč přesně, to ještě nevíme. Stejně jako nevíme, co se stalo se skutečnou Diane nebo jestli vůbec někdy existovala.

Poté, co prozradí, „I'm in the sheriff's station. I'm not me.“ se Diane pokusí zabít všechny členy týmu Blue Rose – Gordona, Alberta a Tammy – ale je hbitě zpacifikována rychle tasenými pistolemi. Dramatickou scénu opět završí vtipná tečka, kdy Gordon Cole (ztělesněný Davidem Lynchem) nevzrušený střelbou a tím, co se kolem něj právě stalo, přemýšlí nahlas: „Sheriff station?“

Je jasné, že všechny stopy vedou zpátky do Twin Peaks, do policejní stanice, kde v cele právě sedí Chad, (pravděpodobně) Billy, bezoká žena Naido, super-silný Freddie a James Hurley. Gordon Cole a celý tým Blue Rose o tomto cíli vědí, zlý Cooper má souřadnice, hodný Cooper už je na cestě letadlem bratří Mitchumů a Bobby Briggs má kryptickou zprávu od majora Briggse, že se musí opět vypravit do záhadných lesů kolem Twin Peaks.

Všechny dějové linky, které série doteď načrtávala, směřují do singulárního bodu závěrečné konfrontace. Všechny kromě jedné: Audrey Horne. Její příběh běží paralelně s kulminací třetí série, jakoby oddělený neviditelnou stěnou. Jak ona bude zapadat do výsledné mozaiky? To nevím, ale nemůžu se dočkat na finále, o kterém je už teď více než jasné, že to bude všechno, co si fanoušci série přáli a možná, že ještě mnohem víc.

píše k47, ascii@k47.cz