k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Svině

3. 5. 2017 (před 6 lety) — k47

In a nation run by swine, all pigs are upward-mobile and the rest of us are fucked until we can put our acts together: Not necessarily to Win, but mainly to keep from Losing Completely. (HST)

Je těžké se pro něco v poslední době nadchnout. Svět stále více připomíná místo se kterým nechci mít nic společného. V posledních měsících mi ve snech figurují hlavně dvě věci: bombové útoky & █████, často zkombinované dohromady. Jediná cesta ven, zdá se, vede v plamenech. V poslední době taky začínám chápat anarcho-primitivsty. Ne že bych sdílel jejich ideje, ne že bych je schvaloval, ale aspoň jim rozumím. Věta typu „Jestli chcete něco změnit vyhoďte do vzduchu datacentrum“ najednou nepůsobí jako zavrženíhodné blouznění ludittů, jak by zněla před zlomem, ale jako radikální krok vpřed. Sny o cestě ven se nesou v duchu Fight Club/Mr. Robot.

Je to právě bezvýchodnost a beznaděj, která žene lidi ke krajním skutkům. Když není naděje, že se situace může zlepšit mírovou cestou, když progres vede kolem & do černé nirvány, násilné činy začínají být pomalu ospravedlňovány.

Jasně si pamatuji na přednášku We Few, We Happy Few, We Band of Brothers, která rozebírala, jak se z rozumných lidí stávají teroristé.

Stejně tak si vzpomínám na jeden večer v roce 2012, kdy jsem seděl v baru TAB v dobách, kdy ještě existoval, a přiznal jsem se, že vždy když slyším jméno Zeman, vybaví se mi rok 2017. V ten letopočet mělo skončit jeho jedovaté prezidentství & všichni doufali, že to bude jednou provždy. Teď se píše rok 2017, TAB už dávno neexistuje a král svině hlásí, že to zkusí znovu. Ne že by to bylo něco zásadního, jen další kapka do moře sraček.

Willard v Apocalypse Now shrnul ten pocit, kdy se hrůzy na sebe kupí zdánlivě bez konce: „Oh man, the bullshit piled up so fast in Vietnam, you needed wings to stay above it.“

HST napsal známý Nixonovův nekrolog pro Rolling Stone: He was a crook, nezlobil bych se, kdybych v brzké době četl něco podobného.

píše k47, ascii@k47.cz