k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Statistika

20. 11. 2017 — k47

V jedné epizodě nové série Taskmastera soutěžící dostali za úkol zjistit, kteří z pěti seřazených lidí jsou finové. Nish 'chocolate venom' Kumar od boku vystřelil otázku „Proč jsou všichni bílí?“

Podle wikipedie (a sčítání z roku 2011) v Británii spadlo do etnické kolonky „white“ 87.17% lidí. To znamená, že když náhodně z celé britské populace vyberu 5 lidí, je 50.33% šance, že všech pět bude „white“ (p = 0.87175). Jednoduchá statistika. Stačí si hodit mincí.

Nish to myslel jako vtip. Navíc za úkol bylo identifikovat finy a tak lidé nastoupení v řadě vypadali jako stereotypní skandináv(ci|kyně) s blond vlasy. Když se mluví o diverzitě, tak by to mělo ideálně znamenat, že zastoupení lidí v určitém oboru odpovídá zastoupení v obecné populaci. Ne nutně víc menšin. Plus mínus.

Aby bylo zastoupení spravedlivé, muselo by ze sedmi lidí v Taskmasteru (5 soutěžících, Greg Davies a jeho pomocník Alex Horne) být 16% člověka s kořeny v Indii a 13% v Pákistánu. Shodou náhod 16% odpovídá oběma stehnům a hlavě jednoho průměrného jedince a 13% tvoří přibližně nohy od kolen dolů a celé paže od ramene po konečky prstů. Spravedlivého zastoupení by se dalo dosáhnout jen za pomoci zvrácených Frankensteinovských praktik sešívání kusů těl dohromady. Statisticky vzato.

píše k47, ascii@k47.cz