k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Simulace boha

7. 10. 2017 — k47

Znáte simulační hypotézu? V posledních letech je obzvláště populární na nejvyšších příčkách hi-tech průmyslu.

Jde v podstatě o tohle: Dostatečně vyspělá civilizace může začít provádět simulace celého vesmíru nebo jeho velké části a v těchto simulacích budou simulovány živé bytosti s vědomím. Pokud je tohle možné, pak s největší pravděpodobností žijeme v simulaci, protože jedna civilizace jich může dělat mraky najednou.

Vždycky jsem měl s touhle teorií problém, nikdy mi nedávala uspokojivý smysl, nedocházelo mi proč by se vyspělá civilizace pouštěla do simulací. Pokud by to bylo jen pro zábavu, pak na to není potřeba nic simulovat, na to už teď máme prostředky: kapačka morfinu poskytne všechnu slast po které naše mozky touží a halucinogenní & vnímaní ovlivňující drogy dokážou vyčarovat nové zářivé světy. Pokud by důvodem byl výzkum, jaká může být efektivita takové simulace? Pro simulaci vesmíru se nejlépe hodí vesmír samotný. Není třeba nic virtualizovat, není třeba počítat, jak částice reagují s jinými částicemi, ale stačí je jen nechat reagovat. Pokud ale simulační hypotéza platí a vnější vesmír existuje, může být v porovnání s tím ním naším falešným obrovský a jeho pravidla můžou být cizí a podivná, a simulace naší omezené reality nemusí představovat velký problém.

Taky je otázka jestli jsme my vedlejšími efekty simulace, nebo zdali je svět simulace určený pro nás (a ještě: Jde o sdílenou iluzi nebo solipsistické peklo). Pokud je to možnost číslo dvě, pak tedy jako díky moc, tenhle přelud stojí za hovno.

Na wiki stránce simulační hypotézy jsem narazil na tuhle větu:

Economist Robin Hanson argues a self-interested high-fidelity Sim should strive to be entertaining and praiseworthy in order to avoid being turned off.

Víte jako co to zní? Jako náboženství. Máme bohy – bytosti z onoho nadřazeného vesmíru – a víru, že když se budeme řídit jakýmisi pravidly, abychom je potěšili, budeme spaseni nebo aspoň ušetřeni hněvu jiného světa.

Simulační hypotéza tak možná může být manifestací touhy lidí ze silicon valley po spirituálním kontaktu.

píše k47, ascii@k47.cz