k47.cz

mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Poslední signál

15. 10. 2018 — k47

Signal festival je zvláštní akce, která na čtyři dny veřejné prostory noční Prahy ozdobí celou řadou světelných a částečně i zvukových instalací pro potěchu místních i návštěvníků metropole.

Jsem pro všechno nečekané, zvláštní a neobvyklé, zvlášť ve fádním a běžném prostředí jako je ulice města starého víc jak tisíc sto let. Nicméně instalace Signalu mají ten problém, že každá z nich je záležitostí jednoho pohledu. První vizuální kontakt řekne všechno důležité – hromada směrovacích desek na které září pulzující reflektory, rozpůlené auto + promítání nějakého filmu, pár světýlek na Vltavě nebo provazce světel v obřím plastovém balonu, projekce abstraktních forem na stěnu. Víte co tím chci říct? Uvidím a je mi jasno. Nemám nutkání s fotonickou instalací strávit víc času a odhalit její spletité detaily, protože – aspoň v případech, které jsem viděl – žádné neexistují. Anglicky by se tomu říkalo gimmick.

Nebyl jsem všude a neviděl jsem všechno (chtěl jsem se Prahou projít ještě jednu noc, ale naskytly se jiné povinnosti), přesto mi to letos přišlo dost slabé, žádné katarzní zážitky jako loňský tunel světel a EDM na Staromaxu nebo drone-krychle u svatého Salvátora, nic co by s divákem zatřáslo, jen expozice na jedno nadechnutí a na jednou zpola vydechnuté „hmm“.

Instalace nazvaná touch – ony řetězy světel v plastové bublině na Nám-Rep – inzerovaná jako „čistě interaktivní“, byla ohraničené pásku. Lidé se nejspíš začali řídit popisem doslovněji než pompézní autor zamýšlel a exponátem interagovali na příliš interaktivní rovině. Celkově popisy jednotlivých kusů zaváněly domýšlivostí – nic nikdy nebylo takové, jak to na první pohled vypadá, ale vždy šlo o něco víc, o umělecký zážitek, o exploraci, o prostor, o interakci, i když bych si dovolil tipnout, že pro většinu čumilů šlo jen o maličké vytržení z rutiny na které zapomenou následujícího rána.

klasická scéna ze Signálů: Kde je konečně něco zajímavého?
nic moc k vidění
píše k47 & hosté, ascii@k47.cz