k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Sex s roboty

13. 10. 2017 — k47

Otázka, která se v poslední době objevuje stále častěji: Mělo by být dovoleno mít sex s roboty, kteří budou dostatečně reální, možná i nerozeznatelní od skutečných lidí?

Jde o stupidní dotaz. Nezáleží na tom, co odpoví moralisté. Samozřejmě, že všichni budou mrdat roboty, jenom roboty, sex mezi dvěma živými lidmi se bude stávat stále vzácnější a za nějakou dobu bude působit jako přežitek starého světa.

Když můžeme mít všechno po čem naše srdce touží, tak co nám brání si zvolit něco vybočující z normálu? Jak psal Burroughs v Nahém Obědě: Vy byste to neudělali?

Je to idiotické, jako by se lidé dříve ptali: Budou lidé používat chytré telefony místo těch hloupých? Budou lidé používat mobily nebo radši zůstanou u pevných linek? Budou lidí používat email nebo budou věrni papírovým dopisům? Začnou lidé jezdit v autech nebo nikdy nepřestanou cválat na hřbetech koní? Budou lidí spát s roboty a na starý způsob zapomenou? Samozřejmě, že budou. Když můžou mít to co chtějí snáze a s menší námahou. Vy byste to neudělali?

Důležité je detail, že můžeme mít všechno, po čem toužíme. Robot je jen neživá věc, je to nástroj, nejde o člověka, kterému můžeme mu ublížit. Nemá vědomí, nemá práva, když se rozbije, koupíme si nového. Nezáleží jestli půjde o robota muže, koně nebo šestileté holčičky. Nezáleží, když ji během používání uškrtíme. Je to jen věc, nikdo nepřijde k úhoně. Vy byste to neudělali?

Udělali. Teď můžete namítat, že vy nikdy, teď se vám z toho může zvedat žluč, teď se vám to může bytostně hnusit ale za pár let si na starý svět a jeho sužující morálku nikdo nevzpomeneme.

Ale jako vždycky předpovědi dělám proto, abych se mýlil.

+1: Tohle jsem částečně nastínil v poslední části povídky Horečka

píše k47, ascii@k47.cz