k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Realita jen pro zvané

23. 9. 2017 — k47

Páníčku, uber zase válí. Interně vyvinul systém nazývaný Greyball, který používal k účelům o jejichž správnosti se dá úspěšně pochybovat. Snaží se odepřít jízdu lidem, kteří by dělali problémy. Lidem jako jsou třeba kontroloři dohlížející, zdali dodržují pravidla, podle kterých musí hrát všichni ostatní.

Když někoho zkádrují jako autority, kteří se chtějí šťourat v jejich byznysu (a podle všeho se snaží ze všech sil), ukážou mu přelud, fatamorgánovou realitu, kde pro něj nikdy žádné vozidlo nepřijede.

To není nic nového. Zdá se, že uber se k otázkám etiky a legality staví poněkud kavalírsky. Jako jsou pěkné, to jo, ale kdyby jimi ztráceli čas, jak můžou ocenění firmy vyšroubovat o dalších 70 miliard nahoru? Těžko, takže nasrat.

Fascinující je na tom ta pervezní logika dvojí reality. Jedna pro ty, kdo platí & drží hubu, a zcela jiná pro ty, kdo mají námitky na korporátní marš. Když nikdo nemůže zjistit, co vlastně dělají, můžou si dělat všechno, co se jim zlíbí.

Představte si eshop, který kromě pracího prášku a banánů prodává ilegální drogy, ale dokáže své uživatele profilovat tak dokonale, že nezákonnou nabídku ukáže jen lidem, kteří prahnou po troše zakázané chemické vzpruhy & kteří do věci nezatáhnou Zákon. Ostatní neuvidí nic závadného.

Nikdy není možné potrestat přečiny, které i přesto, že se staly, nejsou vidět.


+1: Nesouvisející nápad na sci-fi svět: Všechny planety a měsíce v galaxii byly zničeny sérií válek a společnost žije na uměle vybudovaných stanicích, které krouží kolem hvězd v nezměrných prstencích kosmického smetí.

píše k47, ascii@k47.cz